Češi objevují nájemní bydlení, Brno rostlo nejvíce za 10 let

Na britských ostrovech je pronájem mnohem více přijatelný ve společnosti než u nás.

🇬🇧 64% Britů bydlí ve svém

🇩🇪 50% Němců bydlí ve svém V Německu je situace úplně jiná.

Je to dáno historicky, kdy po II. Sv. válce přibývalo lidí a města byla zničena, to vedlo k velkým výstavbám bydlení, nájemního bydlení, které je ve vysoké kvalitě. Berlín například nabízí vlastní bydlením jen cca 15% lidí.

Situace se u nás mění:

👉 Mladí nechtějí tolik vlastnit jako jejich předchůdci.

👉 Developeři se výhradně zaměřovali na majitele, ale to se může také změnit.

Mohou nabídnout napůl byt a napůl kancelář, jestli bude trend odsunu zaměstnanců z kanceláří na Home office. Podle mého se situace v ČR bude pozvolna měnit, kdy lidé nebudou tolik toužit po svém bydlení, ale začnou se vydávat cestou nájemního bydlení, které bude narůstat na kvalitě.

Trh bude stabilnější. Bude nižší počet majitelů, ale za to budou vlastnit více nemovitostí a tím se trh může stabilizovat a zprofesionalizovat, jak se tomu děje v posledních letech v Británii.

Britové každý rok přidávají pronajímatelům další a další překážky. Jednou je například nulový odpočet úroku z hypotéky z daňového základu (v ČR o tom vláda také uvažovala, ale ustoupila od toho). Proto Britové kupují teď nemovitosti na pronájem na s.r.o. (Ltd), formou SPV (special purpose vehicle), kde je možné úroky stále odečítat, ale je to nákladnější na provoz (účetnictví, vytažení jednou zdaněných peněz formou dividend nebo mzdy).

Také se platí vyšší daň z nabytí, která byla pro majitele vlastního bydlení zrušena do jara 2021. Neplatí to pro investiční nemovitosti. Pravidel mají Britové daleko více, které u nás nejsou.

Největším problémem jsou v ČR developerské projekty, kterých je nedostatek a stavební zákon, který vše prodlužuje a který vůbec nepomáhá nikomu. Sociální stigma je také stále silné, ale pomalu se mění.

Podle mého se situace v ČR bude pozvolna měnit, kdy lidé nebudou tolik toužit po svém bydlení, ale začnou se vydávat cestou nájemního bydlení, které bude narůstat na kvalitě.

Adam Wojnar

Jsem váš realitní makléř na Jižní Moravě

Pracuji na doporučení a spolupracuji s DOMA makléři

  • Pohybuji se v realitách od roku 2009
  • Ve své firmě jsem míval ve správě nemovitosti s více jak 100 nájemníky
  • Najměte si mě na spolupráci při prodeji a pronájmu vaší nemovitosti
  • Osobně jsem realitní investor a vím, jaké to je prodávat a shledat nájemníka
  • Věnuji se bydlení i komerci