Kam směřují ceny, pasivní příjem a vlastní bydlení vs. investice

Otázky a odpovědi od vás z publika

2:02 (téma začíná v tomto čase nahrávky)

Jak vidím nemovitosti v současné situaci. Nepředpovídám jak ceny půjdou. Je to zrádné. Spíše počítám s pravděpodobností než s nějakým jistým výhledem. Ekonomika je moc složitá na to, abychom ji s nějakou přesností a jistotou předpověděli. V Karviné se až nyní nemovitosti dostávají přes hranici z doby 2008.

Důležité je, aby nemovitost vydělávala ode dne 1. Fix and Flip je zrádná strategie v době, kdy se může ze dne na den zastavit trh, vrátit se Covid-19 a kde je nutné pracovat s řemeslníky, kteří díky omezením vlády a strachu mohou přerušit na týdny svou práci.

Nemovitost tím pádem bude dlouho prázdná. To je jedna ze strategií, které bych se vyhnul.

Proč je o Ostravu u investorů menší zájem?

5:08

O tento region je menší zájem od lidí, kteří tam nežijí. Lidé z Čech se nemohou vžít do kůže lidí v oblasti, kde nikdy nežili navíc když Ostravsko není médii dobře prezentovaný. Vládne velké stigma o tomto kraji a to se odráží v cenách nemovitostí a v místní ekonomice a také v odlivu obyvatelstva (i když ten odliv z Ostravy není nijak velký). Sever Anglie versus Londýn, to je stejný případ. Tyto nálady panují asi všude ve světě.

Co si myslíš o rekreační nemovitosti v Jeseníkách?

6:43

Nová chalupa o 2 až 3 apartmánech pro turisty i na vlastní využití. Jestli je investice určena pro turisty z ČR, pak to může dopadnou velmi dobře. Samozřejmě záleží, jak to investor uchopí a jaký umí být manažer. Když se zavřou hranice a přestanou létat letadla, je vidět, jak nemovitosti odkázány na tyto turisty, dostávají zabrat a investor se dostává do mínusu a velkých potíží. Důležité je dodržet kvalitu služeb konzistentně, na což nejsme u nás stále zvyklí. Je to velká příležitost. Nesmí vás investice finančně zničit, když se opět uzavřou hranice.

Kolik mohu vytáhnout z bytu o hodnotě 4 mil. když je tam 2,5 mil. hypotéka?

Ekvitu osobně nevybírám, jestli nemovitost nemám ani 6 let. Jsem v tom trošku konzervativní a nechci se znovu vystavovat vysokému LTV u stejné nemovitosti a zvyšovat tím její dluh a měsíční splátky. Už jsem chtěl mnohokrát vybrat ekvitu a použít na další nákupy, ale nikdy jsem to ještě neudělal. Jsem konzervativní s přibývajícím věkem 🙂

Vlastní bydlení versus investice.

Mohl jsem si dovolit investiční nemovitost a pak až postavit dům. Důvod je také rodina, kterou jsme v tu dobu neměli. Byli jsme pouze dva a nevadilo nám to. Teď, když máme dítě, asi bychom to udělali jinak. Závazky hrají v tomto rozhodování velkou roli. S rodinou je člověk více náchylný na jakékoliv výkyvy v příjmech než když je sám.

Má smysl čekat s nákupem nebo koupit hned vzhledem k vývoji hypoték?

Nerad předpovídám, kam půjde trh. Nejlepší analytici předpovídají se správností jako cvičené opice: 50 na 50. Jde o tom, jak se zachovám, když začnou nemovitosti zítra klesat. Jde o hledání odpovědi na otázky:

  1. co když půjdou ceny zítra dolů?
  2. co když se nepohnou další roky?
  3. co udělám, když půjdou nahoru?

Je dobré mít tyto odpovědi zpracované a počítat s tím, že trh může jít jiným směrem, než chceme.

Adam Wojnar

Jsem váš realitní makléř na Jižní Moravě

Pracuji na doporučení a spolupracuji s DOMA makléři

  • Pohybuji se v realitách od roku 2009
  • Ve své firmě jsem míval ve správě nemovitosti s více jak 100 nájemníky
  • Najměte si mě na spolupráci při prodeji a pronájmu vaší nemovitosti
  • Osobně jsem realitní investor a vím, jaké to je prodávat a shledat nájemníka
  • Věnuji se bydlení i komerci