Mám investovat hned nebo počkat po novém roce?

1) Má smysl čekat s koupi nemovitosti v Praze na příští rok? Může dojít k poklesu cen?

1:46

Proč čekat? Dává nákup dnes smysl? Je tam výnos? Není? Potom nebudu kupovat

Jestli je tam výnos a ceny půjdou o 20 % dolů zítra, tak nájmy mají tendenci setrvat. Nekolísají tolik, jako kupní cena. Proto je důležité, abych nespekuloval pouze na nárůst ceny, ale aby mi nemovitost vynášela při nákupu. Investuji dlouhodobě, takže krátkodobý pokles (když nechci prodat) mi nevadí. Důležité je, abych nemovitost obsadil nájemníkem rychle a abych měl aspoň ka kafe. Jinak to nebudu dělat.

Jestli se to nevyplatí v místě, kde chci koupit, jdu jinam, Nejsem nostalgický. Jaká je další alternativa zhodnocení mých peněz? Nebudou mi ležet další měsíce na účtu bez zhodnocení? To je také důležité zodpovědět.

2) Za dva roky končím střední školu, líbí se mi investování. Co bych měl udělat pro to, abych se stal investorem?

5:39

Nejdůležitější je, udržet pozornost na svůj cíl. Být pořád v tomto světě. Chodit na akce, semináře, číst knihy, budovat síť kontaktů, stát se makléřem. Být co nejblíže nemovitostem. Přes internet se dá najít dobrá komunita, například bohatydikyrealitam.cz.

Pozor! Internet vás jednoduše svede někde úplně jinde. Jste pouze jeden klik od terabitů obsahu, které si žádají vaši pozornost.

3) 50 % LTV, je to dobrý poměr zadlužení

8:29

Záleží, kolik to je v absolutních penězích. Jinak řečeno, kolik to dělá peněz. Je to míra zadlužení. Proč zrovna 50 %? Proč ne například 70 %? Máte na to důvod? Nižší LTV znamenají nižší splátky hypotéky, budete mít vyšší měsíční příjem v penězích, nižší procentuální zhodnocení a budete mít nižší zhodnocení při růstu ceny nemovitosti. Máte prostě menší páku (hypotéku). Páka – za méně peněz ovládáte více nemovitosti.

4) Jsou v Šumperku dobré investiční příležitosti? …kde jsou?

11:31

Dobré investiční příležitosti nejsou skoro nikde. Je to úplně normální. Kdyby byly, potom by je kupovalo více lidí a tím by nemohli být dobré. Takže proto je investování těžká disciplína. Vše, co je těžké, to dělá málo lidí a to je dobrá ukazatel, že tam může být zhodnocení.

V 18 letém cyklu, kde se teď pohybujeme, je právě úplně běžné, že příležitostí ubývá. Na začátku cyklu bude více dobrých příležitostí. Je to vývoj, který se stále opakuje.

Adam Wojnar

Jsem váš realitní makléř na Jižní Moravě

Pracuji na doporučení a spolupracuji s DOMA makléři

  • Pohybuji se v realitách od roku 2009
  • Ve své firmě jsem míval ve správě nemovitosti s více jak 100 nájemníky
  • Najměte si mě na spolupráci při prodeji a pronájmu vaší nemovitosti
  • Osobně jsem realitní investor a vím, jaké to je prodávat a shledat nájemníka
  • Věnuji se bydlení i komerci