Revenge spending

Proč ceny nemovitostí neklesají, ale stále rostou

Odložená spotřeba, která se nahromadí v čase, kdy se neutrácí a potom se uvolní. To způsobí odraz.Čím je propad větší, tím je také odraz větší. Lidi utrácí víc, protože mohou, i když mají méně peněz.

Ekonomika působí jako papiňák, kde se hromadí tlak. Když se víko povolí, tlak se uvolní. Čím je tlak větší, tím je uvolnění silnější.

Nebude to jistě platit, když bude působit tkal příliš dlouho a lidi přijdou o mnoho ze svých peněz. To má za následek pesimismus a negativní sentiment.

Na grafu Reasu níže je vidět, jak počet prodaných bytů v ČR kolísá. Největší pokles byl v měsíci květnu a potom následoval nárůst, který vrcholil v červenci. To je typické pro odloženou spotřebu (revenge spending).

Následoval pokles a bude zajímavé sledovat, kam se křivka zase vydá. Je dost možné, že nárůst se teď ještě konta nebude, ale ceny klesat také ve velkém nebudou.

Je menší nabídka nemovitostí v inzerci, proto celkový počet prodaných nemovitostí hraje menší roli.

Když se jejich příjmy a úspory dostanou pod kritickou hranici, potom ani uvolnění nemusí pomoct. Vše je tedy o intenzitě a délce působení tlaku.

Když k tomu přičteme inflaci, která roste, potom ti, kdo mají nastřádanou hotovost, mají strach, aby inflace neujídala její kupní sílu. Polekají se a tím začnou vyhledávat "jistou" investici. Tou bývají právě nemovitosti nebo drahé kovy.

Hongkongská chřipka

Nejen války ovlivňují ekonomiku. Nejen teď coronavirus, ale už před dekádami tady byly podobné choroby a lidstvo se z nich otřepalo. Umřelo ale více lidí.

Dnes se státy snaží zachránit každého člověka, proto máme tady taková přísná nařízení. Doba se změnila. Jsme více civilizovaní a proto záleží na každém jedinci více než před lety.

Španělská chřipka

Po 1. Světová válce umřelo dvakrát více lidí na Španělskou chřipku než v boji. Je to neuvěřitelné, ale státy nedělaly žádná opatření proti šířící se nákaze. V USA umřelo 675 tisíc lidí. Pamatujme na to, že v té době tam žilo méně obyvatel a to těsně nad hranici 100 milionů lidí. Dnes je to přibližně třikrát více.

Když vynásobíme počet úmrtí v USA 650 000 x 3 = 1 956 000 obyvatel. Představte si, že by dnes umřelo ve státech skoro dva miliony lidí. Co by se stalo? Takové měla dopady Španělská chřipka na tamní populaci.

Teď už víte, jak předešlé choroby ovlivnily naší ekonomiku.

Podívejme se na několik čísel, jak se trh s realitami změnil v Británii

Věřím, že chování lidí odráží právě to, jak se ceny hýbou a proto jsem přesvědčený, že náš český trh s realitami na tom nebude moc rozdílně proti tomu britskému.

Zoopla je britská společnost, něco jako Sreality u nás. Vydává studie o trhu, chování kupujících a informuje o změnách na trhu s realitami.

Posledně jsme si řekli, jaký vliv bude mít koronavirus na investice do realit z dlouhodobého hlediska a co dělat v této nejisté a zmatené době. Tentokrát se podíváme na Zooplu, jak rozebírá vliv pandemie na obchody s realitami.

Faktory působící na propad cen nemovitostí:

  • - Vysoká nezaměstnanost a firmy začínají propouštět ve velkém
    - Přibývá neplatičů nájemného a hypotéky se nesplácí, banky zabavují nemovitosti
    - Nedostatek peněz v oběhu a banky nepůjčují
    - Půjčky jsou drahé

Nic z toho se ale neděje, proto nemůžeme očekávat prudký pokles cen. Vše se může změnit, ale zatím prodávající ani nestahují nemovitosti z prodeje. Spíše je to vyčkávací období než období plné akce založeném na emotivních rozhodnutích.

Nejnovější průzkum trhu zde

Objem obchodu se propadl o 40 %

Zoopla odhaduje propad na jaře až o 80 % podle svého modelu. Nejde o propad cen o 80 %! Jde o snížení obchodu. To není totéž. Nemovitosti nemusí v tomto období vůbec klesnout na ceně, jestli prodávající není nucen prodávat. To je nutné zmínit.

Leden v Británii viděl nárůst cen nemovitostí o 1,6 % oproti lednu předešlého roku. Jenomže únor změnil realitní trh k nepoznání.

Navrácení do normálního provozu trvá

Realitní trh se vrátí zase do normálu. Firmy začnou také prodávat a lidi se začnou vracet do zaměstnání a lidi začnou nakupovat, ale bude to trvat. Záleží, jak dlouho budou trvat opatření.

V Číně trvaly opatření proti koronaviru až dva měsíce. Po tu dobu lidi nesměli vycházet z domova. Potom se restrikce a různá omezení začaly polevovat a ekonomika se začala navracet do normálu.

Nedokončené obchody

V běžných časech trvá proces nákupu nemovitosti v Británii 2 – 3 měsíce. U nás je to podobné. Dnes se dokončují rozběhnuté obchody, které se započaly v lednu. Počet nových obchodů je na minimu, jak jsme si ukázali výše. 

Zoopla zaznamenala 60 % nárůst nedokončených obchodů. Jeden z účastníku obchodu ukončil jednání a obchod ukončil. Může jít o pokročilý stav, kdy před podpisem kupní smlouvy kupující odřekl nákup a nechal si propadnout zálohu nebo k tomu mohlo dojít úplně na začátku. Tady nemáme údaje.

Státní opatření se snaží vyhnout katastrofě

Díky opatření státu a bank, které dovolí odložit splátky hypoték a půjček, díky pumpování peněz zaměstnavatelům, ať mohou vyplácet alespoň část mezd zaměstnancům, je cesta, jak se může vše zachránit. Díky těmto opatřením nedojde po nějakou dobu k propadu cen nemovitostí. Nájemníci budou mít alespoň nějaký příjem a pronajímatelé mohou zažádat o odložení splátek, takže banky nebudou muset vykonávat nepříjemnou činnost zabavování nemovitostí.

Jak dlouho se tato situace může udržet, je otázkou. Prozatím se výprodeje bytů ani jiných nemovitostí nekonají a probíhá vyčkávaní. Jestli nastanou slevy, pak podle průzkumů nebudou vyšší než 5% až 10%. 

Teď už víte, proč ceny nemovitostí díky koronaviru neklesají.

Adam Wojnar