3 chyby, které dělá každý perfekcionista
A tím přichází o 20 % zhodnocení svých peněz ročně
Každý chce investovat v místě svého bydliště. Je to logické. Jde o místo, které člověk velmi dobře zná. Zná místné poměry, kde co leží a PŘEDEVŠÍM SI VĚŘÍ. Důvěra v sebe je klíčem k úspěšnému investování.
Následující postu vám pomůže důvěru získat a bude se vám mnohem lépe investovat.
- 1Perfekcionisté velmi těžko dokáží brát některá rozhodnutí jako méně důležitá
Říká se, že méně důležitá rozhodnutí se dělají rychle, nebo se outsourcují na někoho dalšího. Jenomže perfekcionisté těžko dokáží určit, co je méně důležité rozhodnutí. Vše je pro ně nezbytné a nikde se nesmí udělat jediná chybička.
Velmi vysoká očekávání.
- Nejsou schopni problém opustit
- Nejsou schopni nechat rozhodnout druhé
- Nejsou schopní předa práci na někoho dalšího
On by to přece udělal hůře než já, tak mu to nemohu svěřit? To odsuzuje perfekcionistu k tomu, že bude vždy malý.
Malý v podnikání.
Malý v investování.
Nedosáhne na více nemovitostí a už vůbec ne v kratším čase. Protože rychlost nemá ráda dokonalost. Bohužel je to dualita, která doprovází náš svět. Také se tomu říká “něco za něco” nebo “nejde mít vše” a podobně.
Řešení: být přemožen z rozhodování je dnes běžné. Jsme vystavování neustálému bombardování reklamami, blogy, svítícími displeji, vše na nás vyskakuje a zbývá málo místa pro rozhodování. Používám proto heuristiky.
Například: když hledám nemovitost šest měsíců, trávím nad tím hodiny měsíčně, viděl jsem desítky bytů a stále sem nenašel ten pravý, přehodnotím své očekávání. Možná mám špatné metriky a hledám něco, co tady není?
Nehledej nemožné tam, kde se nevyskytuje
Minulý týden jsem měl konzultace s jedním mladíkem. Říkejme mu třeba Jarek. Jarek měl naspořeno 700 tis. Korun ze zahraničí a má dobře placenou práci v severních Čechách. Jarek hledá byt na investici skoro půl roku. Než začal, potkali jsme se a promluvili si o jeho strategii. Minulý týden jsem se ho ptal, jak je na tom s bytem. Neměl ho.
Důvod? Perfekcionismus.
Hledal levný byt, který mu přinese vysoké cash-flow (cca 10 % RI) a ještě se musel nacházet v nejlepší lokalitě Ostravy. Těžké. Neslučitelné. Po našem dialogu si Jarek uvědomil, že chtěl mít vše super. Žádná chybička a měl velmi vysoké očekávání od sebe samého.
Nebyl naštvaný na trh, nebyl naštvaný na nemovitosti. Byl naštvaný na sebe.
Čím více peněz, tím více aktivity
To je další věc, která doprovází perfekcionisty. Tím Jarek ztratil půl roku, trh se pohnul vzhůru a dnes je ještě o něco těžší najít nemovitost dle jeho zadání. U nemovitostí platí: čím více měsíčně, tím méně růstu.
Jinými slovy, čím více mi to vydělává měsíčně, tím více je s tím spojeno práce na denní nebo měsíční bázi. Bydlení pro studenty, kde nabízíte pokoj po pokoji lze velmi často nazývat aktivní příjem, nikoliv pasivní. Když půjde ještě o krok dál, tak se dostaneme k penzionům a hotelům nebo Airbnb a booking.com. Krátkodobé bydlení. Čím více se střídají zákazníci, tím více je to byznys a méně investice.
Nevyčítejme nic Jarkovi. Je to těžko rozpoznatelné. Perfekcionismus se mu vyplácí v zaměstnání, kde si ho jeho firma cení. Proto má výborný plat. Jenomže někdy je nutné přepnout výhybku a změnit přístup. To je těžké.
Je to velmi běžná věc u mnoha investorů. Hledají jednorožce. Hledají nemožné. Hledají něco, co se v této fázi nemovitostního cyklu nikde nevyskytuje.
- 2Cítí morální povinnost docílit a nabídnout více, než se od nich žádá
- Nevěří si
- Navenek ano, uvnitř ne
- Chtějí extra polštář na to, aby byly nejhůř tak, jak se od nich očekává
Přesvědčení, že musíte být lepší než se od vás čeká, je vidět v mnoha případech kolem vás. Řekněme, že vám někdo řekl o ročním zhodnocení 6 %. Vy jste perfekcionista a proto je pro vás toto očekávání úplný základ. Něco, co musíte splnit jako nejnižší metu.
Vysoká očekávání
Vy, perfekcionisté, chcete ideálně udělat dvojnásobek nebo aspoň 10 % ročně. Jste vyburcování k vyššímu výkonu. Jenomže zjišťujete, že je to takřka nereálné. Nemůžete nic najít. Hledáte dále. Hledáte více. Hledáte v jiných lokalitách. Pořád nice. Jste jako buldok a zkoušíte znovu a znovu. Uběhne čtvrt toku a vám se nedaří. Perfekcionisté jsou vedeni svou vnitřní nejistotou.
Vždy přestřelit cíl a nutnost být lepší
To je záležitost vnitřního nastavení. Když to nejde, velmi je to irituje a jsou velmi velmi nervózní a podráždění. Často vybuchují a nutí ostatní kolem sebe makat víc. Často také odsuzují druhé za to, že tomu nedávají maximum a jsou líní. To je způsobeno vnitřní nevyrovnaností. Chtít něco extra, když to nikdo nežádá, není to vůbec jednoduché získat a ještě nemáte proto dobrý důvod, to je typický příklad perfekcionisty. Někdo by mohl říct, že spouštěč je strach. Může být. Může to být řada zážitků z dětství, kde otec domácnosti byl tyran a nic vám nedal zadarmo. Jenomže také je možné, že jste tímto tyranem také.
Řešení: sebereflexe. Nutnost všimnout si řady myšlenek a rozhodnutí, které navazují na sebe, které vedou k chování perfekcionisty. To je krok jedno. Dále je to uvědomění si, kolik vás to stojí úsilí, chtít pořád od sebe a ostatních maximum. Kolik to stojí energie. Kolik to stojí nervů vás i ty druhé, kteří se k vám mohou otočit zády a zbydou vám kolem sebe jen takové, jako jste vy a nebo úplní ignoranti. Lidi s rozumem se vás budou stranit. Porozumění většinou stačí na zastavení spirály myšlenek. Ty se potom nemusí zhmotnit. A to je dobře.
Důležité: jste perfekcionisté? Fajn. S tím se dá úspěšně pracovat. Na druhé straně spektra leží povahy daleko ničivější. Patří mezi ně ti, kteří neplánují a nepromyslí vůbec nic. To je ničivá síla. Cílem není ukazovaní prstem na druhé. Cílem je poznat, kde se nacházíte, zjistit svou motivaci a podle toho nastavit svůj cíl.
Nastavte si správě svůj SMART cíl, registrujte se zdarma a ve 24. minutě je plán, jak na to.
- 3Perfekcionisté jsou naštvaní, když nedokáží dodržovat cíle a když jsou nekonzistentní v dodržování návyků
Mluvte s makléři telefonicky a zbavte se nejistoty
Jirka věděl, že se musí naučit něco nového. Musí se popasovat s hledáním nemovitosti s dobrým cash-flow a v dobré lokalitě. Je to něco, co v práci nedělá. Jde o nové návyky. Hledat, zavolat, zjistit další informace, zhodnotit, vypočítat, prohlédnout osobně a pak udělat rezervaci a pustit se do nákupu. Jenomže perfekcionista je nespokojený a nešťastný, když má nízké cíle. Proto si vyhledá cíl vysoký.
Někdy nemožný podle svých zkušeností. Přeceňuje se. Jenomže on očekává vysoký cíl a splnění cíle. Takže se nemusí ani do nové činnosti vůbec pustit. To vede k prokrastinaci. Proč se pouštět do něčeho, co neumím, když cíl, který si nastavím, je velmi těžké dosáhnout? Nemohu přece riskovat takovou potupu. Nemohu být nekonzistentní. Mě se vše plní a toto mě nedostane. Navíc se mi ostatní mohou smát. V jejich očích klesnu. To nemohu! Raději to nebudu vůbec dělat. To o je interní dialog na podvědomé bázi.
Řešení: nastavte si mechanismus, který vám řekne, proč se nechcete do něčeho nového pustit. Pomůže nastavení SMART cíle. Je to koncept, kde si nastavíte reálná očekávání, podle svých schopností a své momentální situace. Žádná zbožná přání, žádné přeceňování ani podceňování. Nastavíte si reálný cíl, který vám bude vyhovovat a který jste schopní zvládnout.
S Jarkem jsme rozlouskli celý problém relativně rychle. Stačila k tomu hodina konzultace a Jarek věděl, že hledá to, co mu oblast ani jeho rozpočet a ani dovednosti nejsou schopné nabídnout. Vzal si tužku a papír a jednoho večera si sepsal svůj SMART cíl. Teď má daleko reálnější očekávání a výsledkem je plán, který může splnit. Už žádné čekání na vysněnou nemovitost dalšího půl roku nebo nikdy.
Za rok se trh pohnul o tolik, že 2+kk v Zábřehu, který stál 1 milion, se dnes prodává za 1,5 milionu. Další rok čekání může investora obrat o 100 % zhodnocení jeho investovaných peněz. I když byl minulý rok velmi výjimečný v realitách, tak dle dlouhodobých statistik je každý rok čekání stojí investora 20 % zhodnocení jeho peněz, když postupuje dle návodu.
Zig Ziglar jednou řekl: “Vše, co stojí za to udělat, stojí za to dělat chybně.”
Dá se to ještě říct takto: je lepší docílit nedokonalého úspěchu, než dokonalé průměrnosti.
Důležité: jste perfekcionisté? Fajn. S tím se dá úspěšně pracovat. Na druhé straně spektra leží povahy daleko ničivější. Patří mezi ně ti, kteří neplánují a nepromyslí vůbec nic. To je ničivá síla. Cílem není ukazovaní prstem na druhé. Cílem je poznat, kde se nacházíte.
Nastavte si správě svůj SMART cíl, registrujte se zdarma a ve 24. minutě je plán, jak na to.
Zjistit svou motivaci a podle toho nastavit svůj cíl.
Zdroje: analýza osobnosti Harvard Business Review
Fanatical Prospecting, autor Jeb Blount