❗️další 4 pravidla úspěchu, o kterých jste nevěděli

Nemám štěstí. Nemám bohaté rodiče jako ty. Nemám talent, jsem průměrný. Nemám vhodné geny. Tobě to jde od ruky bez většího snažení. Ty máš přesvědčení, já ho postrádám. Nemám vizi ani podnikatelský nápad.

Často se s těmito hláškami setkávám. Často lidi odevzdávají to, co mohou ovlivnit, nějaké náhodě. Nechají si sami, dobrovolně brát svou svobodou. Svoboda sebou nese právě to, co jsme si řekli. Každý se nějak narodí, do nějaké rodiny, sociální vrstvy, s nějakým IQ a genem. To je neférové. 

Souhlasím. Ale někdo pochází třeba z jedné z nejchudších oblastí Česka, ve škole je ve všem maximálně průměrný, na středí skoro neprošel 4. ročníkem, pak ho málem vyrazili, nemá IQ 130 nebo vyšší a už vůbec ne bohaté rodiče. Ale i přes to je možné zajistit si pasivní příjem daleko převyšující průměrnou měsíční českou mzdu a naučit se výborně anglicky a začít investovat a mít pasivní příjem. Mluvím o své zkušenosti a námitkách, které často slýchávám.

1) Ukaž mi s kým se bavíš a já ti řeknu, jaká je tvá budoucnost.

Máte kolem sebe lidi, kteří jsou tam, kde chceš být ty? Máš kolem sebe lidi, kteří tě posouvají kupředu, nebo jsi naopak ty ten jediný, kdo je táhne? Jestli to první, fajn, přeskočte tento bod. Jestli to druhé, taháte ty ostatní a nebo jsou ti kolem vás na vaší úrovni, ale vy chcete více, pak je načase změnit společnost.

5 vašich nejbližších lidí utváří vás samotné. Utváří vaší realitu. Vy můžete mít krásné a ušlechtilé cíle, ale tito lidé nedopustí, abyste je získali. Kdo je váš partner nebo partnerka? Kdo je váš kámoši, se kterými chodíte nejčastěji na pivo? Kdo je ten nejbližší člověk, kterému voláte, když máte chvilku času? Co je to za lidí? Žijí život, jaký vy chcete? Nebo žijí úplně stejně, jako vy, ale vy chcete něco jiné?

Tady je krutá pravda: Tito lidé rozhodují o vašich cílech. A vy s tím nic neuděláte. Dá se to změnit, ale vy musíte vyměnit, s kým se bavíte. 

Vím, je těžké změnit své okolí. Neměňte ho. Vysvětlím. Jen se s kámoši bavte méně často a buďte s nimi kratší dobu. Než si najdete nové známé, kteří se stanou blízkými kamarády (možná nikdy), čtěte! Nahraďte díru ve vztazích kamarády s knížek. Elon Musk z vás asi nikdy nebude, ale když budete studovat jeho život, budete se přibližovat svému cíli. Tedy jen tehdy, jestli to, co dělá, je podobné tomu, co chcete i vy.

Najděte si nové “hrdiny” a studujte jejich životy. Třeba mohou být už dávno po smrti. Obklopte se elitou národa. Našeho i ze zahraničí. Inspirujte se. Poučte se. Berte je jako své příklady. Kopírujte, co jim funguje. Co nefunguje, nebo to není s vámi v souladu, to vynechte. Tohle je vás nový start. Nový život.

2) Buď lovíte vy, nebo jste loveni.

Zní to možná drsně nebo hnusně, ale když vás osloví někdo zcela neznámý a něco vám nabízí, skoro vždy je to něco, co chce on. Tato osoba nemyslí na vaše dobro. Myslí jen na své dobro. Většinou vám chce něco prodat nebo něco z vás vytáhnout a to je skryto pod rouškou výborné investice nebo spolupráce, ze které byste měli něco vytěžit. Jestli vás tato osoba vyhledala jako první (někdy jde také o známé, o kterých jste rok neslyšeli), něco z vás tito lidé chtějí vytáhnout, i když říkají, že mají pro vás něco, co vám vydělá, dostane vás tam, kde chcete, založíte nový byznys, produkt, službu a podobně. Pozor na to. 

Kdysi mě skoro denně oslovovali bývalí kamarádi, sem tam bývalý spolužák, ale nejvíce to byli lidé, co mě sledují na různých sítích. Přichází často s myšlenkou spoluinvestice. Je to ale vždy stejné. Já mám dát peníze, často i veškeré know-how a oni jen dají pár lidí dohromady. Ještě bych jim měl pomoct s prodejem. Jsou to z 99% nesmysly, proto nepřijímám nové FB žádosti o přátelství, proto nečtu zprávy lidí, které neznám. Hned je mažu. Život je krátký na to, abych sloužil ostatním.

Řešením je přijít s nápadem a realizací sám. Nezjištně se ptát druhých na názor, skládat tým lidí, dát dohromady životaschopný produkt, otestovat ho, zjistit, zdali vydělává a až je doma několik set tisíc korun a ziskovost je potvrzena, pak do toho přitáhněte partnery a začněte prodávat. Je to těžká práce, ale pouze tak budete vy tím lovcem, který má co nabídnout a nebudete loveni.

3) 1 až 2 velké příležitosti a 3 až 5 menších.

Život je krátký, vy nejste výjimeční. Navzdory tomu, co vám máma říkala. Miliony dalších lidí žijí velmi podobný život, jako žijete vy. Chodí do práce, bijí se s klienty, jestli podnikají, nemají žádný závratný nápad světového kalibru jako je nový Facebook nebo nová technologie, která by spasila svět a zachránila ryby v moři. Všichni jsme průměrem těch ostatních a oni jsou průměrem nás. To je kultura. Proto jen zřídka, spíše skoro nikdy za celý život nepřijde žádná příležitost. Jak jsme si řekli v bodě druhém: jestli nelovíte vy, loví vás ostatní. A oni nikdy nepřijdou s nabídkou, která by byla pro vás výhodná. Proto za celý život (jak říká Charlie Munger, business parner Warrena Buffeta) máte jednu, maximálně 2 velké šance a pak 3, maximálně 5 menších. Tvrdé, chladné, nepříjemné, brutální, ale pravdivé.

Velká šance byl například pád železné opony, revoluce a 90. léta, kde se na několik let otevřelo okno s velkou příležitostí. Západní svět začal zaplavovat náš stát výrobky a službami, které tady nebyli a lidé po nich toužili. Jedem můj kamarád v té době byl ve správný čas na správném sítě s těmi pravými zkušenostmi. Začal montovat žaluzie do bytů a domů. Vydělával 10x více, než můj otec. Bylo mu 27 let. Trvalo to několik roků. Na dnešní poměry by vydělával statisíce měsíčně. Obyčejný produkt, žaluzie. Taková byla ale doba.

Dnes je trh zaplaven úplně vším, co lidé chtějí. Nedostatek není. Vše u nás je stejně jako v USA nebo Japonsku. Byla to velká příležitost pro mnoho lidí. Jenomže tuto životní šanci málokdo rozpoznal. Nepřišla formou telefonátu od známého, nepřišla formou zprávy na sociálních sítích od někoho, koho jste nikdy neviděli (nebyly sítě), ale přišla ve velkém. Revolucí. Lidi měli strach a zároveň to byla euforie. Nikdo neuměl podnikat. Nikdo neměl peníze. Nikdo neuměl jazyk. Vládla panika a divoká léta. Kdo se zorientoval, vydělal. A hodně.

Můj kamarád nakonec odjel do Londýna pracovat na pomocných pracích. Nic mu nezbylo. Neuměl naložit s lehce vydělanými penězi. 

Další příležitost mohl být rok 2004, když jsme vstoupili do EU. Toho jsem využil zase já. Odnesl jsem si z toho výbornou angličtinu, super zkušenosti a několik nemovitostí v Anglii.

O moc více příležitostí, kdy byste byli připraveni, ve správném věku, bez závazků, už není. Jsou maximálně 2. Pak je 5 malých. Možná jen 3 malé. Více nečekejte. Jestli je vám 25, nemáte rodinu, MUSÍTE takovou příležitost využít, jinak budete litovat do konce života. Další vlak už nepřijede. 

4) Každý pasivní příjem je vždy částečně aktivní příjem.

Pokud se vám o portfolio nemovitostí nestará manažer nebo firma, které platíte 15% z nájmu, pak nemáte pasivní příjem. Je to stále jistě příjem, na který nemusíte většinou pracovat každou hodinu, co dostanete, ani nemusíte většinou nikam chodit, ale nepleťte si pasivní příjem s aktivním příjmem nebo částečně aktivní a pasivní dohromady. 1 hodina týdně už není 100% pasivní příjem. 

Kolik času zabere nákup nemovitosti? Kolik výměna nájemníka, nové smlouvy, organizace údržby, nové plovoučky, oprava záchodu nebo urvaných dvířek v kuchyni? Vše si spočítejte a vydělte čistým příjmem, který měsíčně obdržíte. Jestli máte 5 000,- měsíčně po uhrazení nákladů a pracujete 3 hodiny měsíčně průměrně (někdy 0 a někdy 10 hod. Měsíčně), pak vyděláte 1 330,- / hod. Jasně, nemůžete pracovat 180 hodin měsíčně. 

Jde jen o uvědomění si, že to není zcela 100% pasivní příjem a každý takový je částečně aktivní. Nevěřte zaručeným pasivním investicím. Velmi, velmi často je uvidíte zřídka kdy, proto raději počítejte s tím, že neexistují. Budete mít jednodušší život. 

V jednom z předešlých videí jsme se už bavili o 4 pravidlech úspěchu. Říkal jsem si, že to není vše a těch pravidel je více. Každý má trošku jiné pravidla, kterými se vědomě nebo nevědomě řídí. Proto tady nabízím to, co mě funguje. Vy si udělejte revizi věcí, které vás v životě vedly k dobrým rozhodnutím a vyhněte se takovým pravidlům a názorům, které vám škodí. Toto video je o tom, abyste popřemýšleli, co vám funguje.

Tímto shrnutím se také učím já sám. Opakuju si, co mi funguje a když mohu tím někoho inspirovat k akci, pak je to jen dobře. Dejte LIKE, SUBSCRIBE, jestli se vám video líbí a dobrým rozhodnutím zdar.

Adam Wojnar