Deník makléře (1. díl). Jak to opravdu chodí v realitách.

Po měsících přemýšlení a lehkého testování jsem se do toho obul a hned přišla první zakázka na prodej bytu. Prodávající mě dokonce kontaktoval sám. Jasně, to jsem čekal. Takto začíná každý realitní makléř, ne?

Kéž by to tak bylo…

Takže popravdě. 

Od června jezdím, volám, zkouším, píšu, publikuju a teď i telefonuju.

Znovu navolávání. Nic nefunguje. Nezabírá. 

Říkám si, jestli bych toho neměl nechat… to jsem si říkal v říjnu.

Za celou dobu se mi podařilo uskutečnit menší obchod na jedné novostavbě, více pod tímto odkazem. A potom ještě zde. Díky za to. Bez těchto dílčích úspěchů bych nepsal tyto řádky. S tímto klientem jsme v kontaktu i po uzavření obchodu a věřím, že budeme v kontaktu i za delší dobu.

Mám ale jen zakázky od šéfa kanceláře. Až na malý pronájem nic svého. Trvá to už osmý měsíc. Práce makléře (na tož skvělého makléř) přestává být tak sexy, jak jsem si myslel. 

Jak to vůbec může někdo dělat? 

Blížím se číslu 100 u studeného navolávání. Nejde to. Klidně se smějte. Vidím váš úsměv. Také bych se smál, kdybych nepsal svůj příběh.

Náklady na auto jsou vysoké a příjmy z makléřské činnosti skoro nulové. Už osmý měsíc.

Najednou e-mail. Ano, je to opravdu klient, který se mi ozval úplně sám. Sleduje můj YouTube kanál o investování (stejně jako dřívější zakázka z novostavby). 

Jedu za ním. Hýčkám si ho. Mám z prvního většího obchodu radost. Práce makléře mě začíná zase bavit. 

Říkám si, že hned podepíšeme výhradní zastoupení. NE!! Tak to nejde. 

Komplikace. On přímo nevlastní nemovitost… Navíc tam bydlí nájemník. 

Po krátkém předání všech informací, kontroly na katastru, nájemní smlouvy, předpisu záloh vše klapne a výhradní zastoupení podepisujeme. Jde se na prodej…

Jak to opravdu chodí v realitách

Vše je jinak, než se nám prvně zdá

Něco vám povím. 

Práce realitního makléře je úplně jiná, než správa nemovitostí, kterou jsem dělal léta v Anglii. Práce makléře je jiná, než investování, se kterým jsem začal v roce 2012. 

Práce makléře není ani o hlubokých vědomostech realitního trhu. Práce makléře je nejvíce o vztazích, které máte vybudované. 

Skvělý realitní makléř proto nedělá studené navolávání hodiny denně. Skvělý makléř nestuduje teorii v knihách. Skvělý makléř má kontakty, které přesně ví, co dělá —> ví, čím se zabývá. 

O tom je práce realitního makléře

Lidi kolem vás ví, s čím mají za vám i přijít. Když se jich zeptáte, nezapochybují o vás ani na sekundu. Lidi kolem vás ví, s čím za vámi přijít a také to, že jsou v dobrých rukou. O tom je práce realitního makléře. 

Pokračování deníku skvělého realitního makléře až se dostaneme k dalšímu kroku. Teď jsme na začátku. Ale začíná to být zajímavé.

Deník makléře (2. díl). Prodej pozemku aneb Němčany nejsou Monte Carlo

Na závěr

Jsem přesvědčený, že… čím více si budete připadat blbě a neohrabaně v nové pozici, tím lépe –> Čím více se v tom vymácháte, protože se učíte od nuly, tím více se posunete dále –> Čím později v životě začnete se změnou, tím bude změna více cítit –> Jenomže když se jí budete bránit, zítřek bude shodný se včerejškem –> Příští rok s tím minulým a celý život bude jedna velká nuda.

Když se nebudete bát být za blázna dnes, tím více budete moct pomáhat dalším v budoucnu.

Adam Wojnar