✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Joe Rogan vydělal 2,5 miliardy korun za 11 let práce. Spotify vydělalo miliardy dolarů během několika týdnů

Joe Rogan experience je show na YouTube, iTunes a dalších podcast platformách. Jde o jeden z nejsledovanějších podcastů na světě se 190 miliony přehráními každý měsíc. To je přes dvě miliardy poslechů za rok. Joe mí skvělé hosty a pořádá svojí show od roku 2009. Je za tím hodně práce, ale vezměte si, že začínal s jedním mikrofonem a dnes má pouze 4 zaměstnance. To je vše.  Na konci května 2020 přechází pod křídla streamingové společnosti.

Mění se svět podcastů a produkce rozhovorů navždy. Dnes Joe Rogan přešel exkluzivně pod křídla Spotify, za rok nebo za dva někdo podepíše exkluzivitu s další platformou za miliardu dolarů. To se určitě stane. Není to náhoda. Není to ani nadhodnocená částka. Lidi poslouchají tuto schow jako šílení. Pravidelným hostem je například Dr. Jordan Petersen, dnes asi nejznámější Kanaďan na světe. Další z hostů byl Elon Musk (Tesla), který si tam čoudnul marihuanu.

Splnil si tím Joe svůj cíl nebo je to jen jeden z milníku jeho kariéry? Splnění cíle je velmi ošemetné a často dochází k velkému rozčarování.

Joe Rogan rozumí lidem. Je výborný psycholog. Nikoliv povoláním, ale od přírody. Povoláním je bavič, komediant, dělá jógu, cvičí a věnuje se Jiu-Jitsu.

Spotify zaplatila přibližně 100 milionů dolarů Joe Roganovi, aby vysílal jen u nich. Stahuje se z YouTube a ostatních platforem, kde zůstanou pouze zkrácené klipy. Jeho show trvají přes dvě hodiny. Jenže Spotify, hudební platforma vydělala miliardy dolarů kvůli strmému růstu akcií ze 159 USD za akcii na dnešních 231 USD za akcii (20.6.2020). To je nárůst o 45%.

Podle New York Times nebude Spotify vůbec mluvit do obsahu. Nemůže ani mluvit do toho, kdo se objeví v show jako host. Takové je ujednání mezi hvězdou podcastu a jeho. “zaměstnavatelem”. Tímto se změní svět podcastů. Tímto dal Spotify najevo, že kdo maká, lidi ho sledují, má budoucnost a nemusí se ubírat klasickou cestou influencerů, kteří se ukazují s Pepsi Colou nebo kteří se snaží prodávat make-upy a trička za pár peněz (v porovnání s Jore Roganem).

Kdo vydělal a kdo je poražený?

Vydělal Joe Rogan osobně, vydělal Spotify (původně švédská streamovací platforma, která mimo jiné koupila podcastovou platformu Anchor). Prodělali všechny ostatní platfromy, YouTube, iTunes, Google podcast atd. Ale není to pro ně tak špatné. Na jejich platformách se pořád motá mnoho talentovaných uličníků, kteří mají miliony sledujících.

Přeju mu to. Makal déle než jednu dekádu a je jedničkou ve svém oboru.

Pak že se nevyplatí v dnešní době dělat podcasty.