✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Koronavirus, fakta a mýty, o kterých jste ještě neslyšeli

Jiný pohled na koronavirus, než co slýcháváme v našich médiích. Pohled zvenčí. Pohled odborníka, který se pohybuje po světě a je expert na infekční choroby řadu let. Byl také u jiných koroavirů (SARS a jiné, více pod článkem). Tento rozhovor v Joe Rogan podcastu měl přes 10 milionů zhlédnutí během 5 dnů od jeho vydání 10.3.2020. Udělal jsem proto výpisek toho nejdůležitějšího pro vás, co v rozhovoru zaznělo.

Koronavirus může být 10x až 15x horší, co se úmrtí týče, než nejhorší chřipkové epidemie, které známe.

Běžná chřipka zabíjí cca 0,1% nemocných, koronavirus 2 % až 3 % (Čína).

Lidi jsou méně zdraví nejen v USA, ale celkem v západním světě (hlavní problém je obezita, špatná strava), proto může zabíjet více lidí než v Číně.

Obezita ve spojitosti s virem bude velký problém i pro lidi v produktivním věku, nejen pro staré lidi.

Staří (55 let a více) kteří kouří nebo jsou obézní, umírají nejvíce. Klíčem je nemít další zdravotní problém, nejde o samotný věk.

Nejhorší je dýchat stejný vzduch jako infikovaní v místnostech, kde je uzavřená distribuce vzduchu, proto se objevilo mnoho případů najednou na výletních lodích. Nejlepší je všechny hned evakuovat a uzavřít jinde, kde se mohou dělat testy a vir se nebude tolik roznášet.

Auta do sebe nebourají, nedochází k rabování ani k zapalování ulic. Lidi nepodléhají panice. Lidi jsou jen v nejistotě a chtějí vědět co nejvíce.

Odkud se koronavirus vzal

A seafood vendor stands by his fish stand in a wet market in Shekou the day before the Lunar New Year in the southern coastal city of Shenzhen, China on January 25, 2020.

“Wet market”

Mokré tržiště. Divoká zvířata přicházejí ve velkém množství do kontaktu s lidmi na tržištích a to především v Číně, kde je enormní hustota zalidnění kolem těchto tržišť a choroba se může rozšířit nekontrolovatelně. Zvířata těsně vedle sebe v klecích, do toho plno krve, tělních tekutin a voda, která vše míchá dohromady. To jsou místa, kde lidé nakupují ve velkém.

Když dáte vedle sebe ptáka, který má nějakou infekci a fretku, pak z fretky to může jednoduše přeskočit na člověka. V Číně (ale také v Thajsku a jinde v Asii), je to běžně k vidění.

V USA má 38 % zdravotních sester dítě ve škole, o které se nemá kdo starat, když zavřou školy. U nás to bude také velké procento. Díky zavřeným školám tedy budou umírat další nakažení. Bude méně už tak přetíženého zdravotního personálu.

Každé 4 dny se zdvojnásobí počet infikovaných. 4 dny trvá než se nemoc projeví.

Jen 2,5 % dětí má symptomy. Ale i děti, které nemají symptomy, mohou virus přenášet (přenos bez symptomů se týká i dospělých, ale u dětí je to markantní).

Během prvních pár minut od nákazy má člověk v krku nejvíce bakterií, které hned šíří virus dál aniž by si to jeho nositel uvědomoval. Nemá ještě 4 dny symptomy.

V USA až 80 % výroby životně důležitých léků pro lidi jsou vyráběny v Indii a Číně, bez dopravy umře mnoho lidí. Svět vyrábí mnoho strategicky důležitého zboží na druhém konci zeměkoule. Nejde jen o USA.

Ani sauna ani horký vzduch nezabíjí virus (horký vzduch se v těle mísí se studeným, jinak by došlo k likvidaci plic), léto zřejmě vůbec nezastaví virus.

Příroda “vytvoří” lepší vir, než jaký by lidi byli schopni připravit – nejde o zbraň ani člověkem vytvořený virus. Nic nenasvědčuje tomu, že by v Číně odborníci pracovali na jakýchkoliv biologických zbraních tohoto druhu, i přes to, že ve Wuchanu je biologická laboratoř.

Co dělat?

Makat na sobě!

Být co nejzdravější, cvičení a zdravá strava, omezit alkohol, brát vitamíny, dobře spát.

Pomůže vyhýbat se kontaktu s lidmi aspoň na vzdálenost 2 metrů a nesdílet stejnou místnost.

Jestli vám je mizerně pár dnů a máte příznaky chřipky, běžně hned k doktorovi. Čím dříve, tím lépe.

Co funguje jen omezeně

Mytí rukou pomůže přenosu hodně infekcí, ale u koronaviru to nemá velký vliv, nejhorší je dýchání stejného vzduchu s nakaženými. Lidi mají pocit, že musí něco dělat, tak jim říkáme, myjte si ruce (předejte to mnoha jiným problémům).

Roušky nepomohou v prevenci, abych nechytil koronavirus, ale trošku ho pomohou méně rozšiřovat. Roušky nejsou vytvořeny pro prevenci něco chytnout, ale pro prevenci neroznášet infekci, když chirurg operuje, aby nenadýchal do otevřeného těla. K tomu jsou roušky.

Ekonomika

Problém je v okamžitém doručování zboží, které podněcuje lidi, ale i vlády, nemocnice a strategické odvětví, aby nedělali zásoby. Druhý den mají, co si objednají, ale v době krize doručovací systémy, logistika kolabují a skladové zásoby nikdo nemá, jsou vypotřebovány rychle nebo se nedostávají tam kde jsou potřeba. 

Výroba úplně čehokoliv je díky efektivitě nastavena optimálně, aby továrna jela na 100 %. Když je jakákoliv krize a toho materiálu je zapotřebí, není možné navýšit výrobu na 200 % nebo více. U vojska se umíme připravit, ve zdravotní péči nikoliv.

Tohle také jednou skončí…

Trhy se vždy ze všeho vzpamatovaly. Nakupujte při cestě vzhůru, nikoliv při pádu cen:

  1. Trhům trvá 5x déle návrat zpět než pád. Máte plno času nakupovat, jakmile začnou růst.
  2. Když budete kupovat na cestě dolů, mohou vám dojít rychle peníze a nebudete mít na další nákupy.

Osobně jsem zrušil jeden obchod s nemovitosti, kterou jsem se chystal koupit. Čekám. Monitoruji trh. Na pokles cen realit je brzy. Mám hotovost na účtě.

„Neudělat obchod je často důležitější rozhodnutí než obchod udělat.“

Ceny klesají roky, ne přes noc, jak je tomu u akcií. Nákup nemovitosti trvá měsíce, nákup akcií vteřiny a navíc je mnoho transakcí automatizovaných a navíc vše ještě propojeno globálně.

Absence prevence

Od začátku tohoto století mělo lidstvo mít vymyšlenou vakcínu na koronavirus. Nemáme ji. Jednodušeji bychom získali vakcínu na tento druh viru. Jakmile odešel SARS, vakcína se přestala vyvíjet. Na virus ZIKA z roku 2015 stále není vakcína.

Ještě že jeleni nelétají

Lidi snědli (asi jen USA) přibližně 17 tisíc kusů vysoké zvěři (např. jeleni), kteří měli velmi vážnou nemoc, která zabíjela 50 % vysoké zvěře a nedostala se na lidi, podobná nemoc se takto může dostat na lidi. Nemoc není stále úplně pod kontrolou, ale nešíří se mezi zvěří tak rychle, protože nelétají jako lidi letadly.

Na mnoho zvířecích nemocí nemáme testy na lidech. Tyto nemoci, jako koronavirus, se mohou proto objevit znenadání u lidí kdykoliv. A rychle se rozšířit do celého světa.

Hostem v Joe Rogan podcastu je Michael Osterholm, který je velmi významný a zkušený epidemolog a světový expert s mezinárodní zkušeností v infekčních nemocech. Pracoval pro mnoho vlád vlád v USA a ve světě.

Michael Osterholm is an internationally recognized expert in infectious disease epidemiology. He is Regents Professor, McKnight Presidential Endowed Chair in Public Health, the director of the Center for Infectious Disease Research and Policy (CIDRAP), Distinguished Teaching Professor in the Division of Environmental Health Sciences, School of Public Health, a professor in the Technological Leadership Institute, College of Science and Engineering, and an adjunct professor in the Medical School, all at the University of Minnesota. Look for his book „Deadliest Enemy: Our War Against Deadly Germs“ for more info. https://amzn.to/2IAzeLe

CIDRAP