[aktualizováno] Jaký bude mít vliv koronavirus (COVID-19) na dlouhodobou investici

Historie není vždy spolehlivým ukazatelem budoucího stavu. To je nutné si zapamatovat. Ale podle všech těch útrat jednotlivých vlád světa na boj s koronavirem (Británie vyhradila 38 miliard dolarů) to vypadá, že dojde k uvolnění masivní vlny peněz, které se dostanou do oběhu a tím se spustí oživení ekonomiky a také realitního trhu.

V předešlém článku jsem psal o tom, jak se v tuto nejistou dobu chovat z pohledu investora.

Vidím tři scénáře, které se v realitách mohou odehrát:

  1. Nic moc se nestane “V” shape. Krátkodobé zakolísání a vše naskočí hned tam, kde to bylo před tím. Život se rozběhne přesně tam, kde skončil. Jenže už dnes vidíme dopady na turistický ruch a pohostinství (zřejmě jsme už za touto dobou).
  2. Pokles cen nemovitostí, krachy firem, masivní propouštění, kontrakce ekonomiky jako v 2008/9, ne-li horší (pokud budou omezení trvat měsíce).
  3. Růst cen, optimismus na trhu, revenge spending vezme za své, peníze se dostanou do oběhu a firmy nebudou připravené uspokojit objednávku. Poptávka převýší nabídku a to způsobí inflaci cen. Lidi budou mít méně peněz, protože nedostávají 100 % své běžné výplaty, ale veškerá literatura poukazuje na neracionální chování lidí, když přijde na útratu. Lidi utrácí emotivně, ano, i vy, kdo tohle teď čtete utrácíte na základě emocí. Jestli člověk nemůže několik měsíců chodit volně ven a utrácet, protože nic moc nefunguje a je zavřeno, když se to vrátí do normálu, tak vytáhne rychle svou peněženku (omezení nesmí trvat moc dlouho, možná dva měsíce).

V mentoring klubu Bohatý díky realitám jsme ve webináři exkluzibně pro členy tohoto klubu probírali právě tyto možné scénáře a jaké jsou předpoklady vývoje realit u nás. Díky informacím se člověk může vyhnout impulzivním nákupům a prodejům, které bývají často nevýhodné.

  • První graf ukazuje na oživení realitního trhu v Číně na konci března 2020. Prodané nemovitosti jsou na 60 % to, kde byli v lednu a možná ještě výše než v březnu 2019. Měřítkem nejsou prodeje, ale rozloha, zřejmě v metrech čtverečních.
  • Druhý graf ukazuje spotřebu uhlí v elektrárnách.
  • Třetí graf ukazuje přesun kontejnerů. Je to pochopitelné, protože mnoho států je uzavřených, lidi málo nakupují a jsou potíže v dopravě samotné.
  • Čtvrtý graf dokládá oživení v čínské dopravě.

Podle všeho je Čína zase na vzestupu, aspoň to ukazují statistiky a to je důvod, proč koronavirus je krátkodobá záležitost, i když se to dnes u nás tak nezdá. Oživení může přijít velmi brzy.

Hongkongská chřipka, SARS a jejich vliv na HDP

Předešlé nemoci ukazují, že tyto krize trvají jen přechodné období a potom se HDP zase vrátí zpět, jako by se nic nestalo.

Pandemie nemají takový vliv na ekonomiku jako například krize s hypotékami v roce 2008/9.

Hongkongská chřipka neovlivnila HDP Hong Kongu. To samé se týká i SARS, jak vidíme na obrázku nahoře. SARS měl za následek V tvar křivky. Kdy nastal malý propad a potom zase pokračoval růst. Nešlo tedy o žádné významné zpomalení ekonomiky.

Na mapě Číny z Nasy vidíme znečištění ovzduší, které se pomaličku vrací do starých kolejí. Pro ekonomiku jistě velmi dobrá. Pro životní prostředí už méně.

Adam Wojnar