✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Jak koronavirus působí na investice do nemovitostí

Jestli jde o smrtelný virus nebo jen chřipku, o tom si každý z posluchačů udělal už dávno svůj obrázek.

V tomto Skype rozhovoru Ivor Ševčík z realitní agentury AC Real https://www.acreal.cz/ hovoří o tom, že nemovitosti nezažívají zatím žádné změny.

Trh funguje velmi omezeně, ale nemá to vliv na prodejní ceny bytů v Brně. Ani v Praze a ani v žádném jiném městě. Ceny nejdou dolů. Lidi vyčkávají. Neprodává se ani nenakupuje. Zatím…

To se muže změnit, když vládní omezení budou trvat dlouho a ekonomika bude na okraji vrcholku útesu. Potom každý týden omezení navíc bude znamenat přiblížení se hluboké rokli, kde nečeká nic hezkého. Jenže od tohoto scénáře jsme ještě daleko.

Michal Doubek https://michaldoubek.cz/ nedoporučuje začít investovat v tuto dobu. Nedoporučuje amatérským investorům ani přikupovat akciové tituly:

  • Důležitá je strategie
  • Finanční plán na celý život
  • Finanční gramotnost
  • Krátkodobá spekulace neudělá z amatéra milionáře

Tohle každého občana ovlivní více než krátkodobá spekulace. Když nevím co si počít s ušetřenými penězi a nebo jsem nikdy nenašetřil žádnou kloudnou částku, proč bych si měl myslet, že rychle vydělaných pár tisíc díky spekulaci na burze mě promění ve finančního magnáta?

Nebo že díky tomu (když to vyjde) se stanu finančně nezávislý? A nebo díky tomu koupím svou první nemovitost? Šance jsou nulové. Pokud někdo teď začíná investovat, tak věřím, že pokud to udělá správně a koupí na akcie nebo fondy na svém cenovém dně (velmi obtížné), pak bude mít za rok maximálně na kafe navíc.

Co bych řek, to je, že během roku ty lehce vydělané peníze investuje blbě a přijde o ně. Naopak doba bude přát více připraveným, kteří už zažili krizi z 2008/9 a kteří už v té době investovali a stále si pamatují, jak se zachovat.

Nebo těm, kteří mají už vyhlédnuté nákupy, ví přesně, jaká je cena, která je pro ně výhodná a vědí zřetelně, jaký je jejich finanční plán.

Adam Wojnar