✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Koupě nemovitosti v Británii: klíčové body týkající se procesu převodu vlastnictví

Mnoho investorů dokáže úspěšně budovat své portfolio. O nemovitostech mohou vědět všechno. Ovšem mnoho z nich má málo znalostí o procesu převodu vlastnictví. Nejde pouze o investory z Česka nebo Slovenska, kteří kupují investiční nemovitosti v Británii, ale jde také o britské investory. Znalost právního procesu je důležitá. Pokud jí neznáte vy, pak jí musí znát váš makléř nebo někdo, s kým o nákupu jednáte. 

Prověřte si svého právníka

Pokud kupujete, prodáváte nebo investujete do nemovitosti, je pravděpodobné, že budete potřebovat právního zástupce (v Británii jde o solicitora). Musíte se ujistit, že jsou součástí SRA, což je Autorita pro regulaci solicitorů. Někteří se rozhodnou specializovat a stát se členem CLC, což je Rada pro licencované převodce. To jsou právníci, kteří se rozhodli specializovat na proces převodu nemovitosti.

Jak právní smlouvy ovlivňují proces nákupu nemovitosti v Británii

První věcí, která se stane, když vám prodávající strana uzná rezervaci na nemovitost, je to, že právník prodávajícího pošle smlouvy prodávajícímu. Je to série formulářů. Pokud jste si už u mě koupili nemovitost, určitě jste je viděli, týkajících se zařízení a vybavení (fixtures and fittings).

Prodávající si obvykle vezme týden až dva na to, aby je vyplnil. Tyto smlouvy jsou nejdůležitější částí celého procesu, aby se vše mohlo rychle rozjet. Ale nic se nezačne dít, dokud nebudou tyto smlouvy zpět odeslány a podepsány u právníka prodávajícího. Až se to stane, může se pokračovat dál.

Investoři obvykle se svými právníkem v této fázi moc nemluví, protože se všechno zařizuje za ně. Když je balíček smluv doručen, právník ho projde a položí dotazy. Dotazy se týkají obecně nemovitosti a bývá jich kolem 50.

Jakmile jsou připomínky a dotazy zodpovězeny, přichází na řadu kupní smlouva a TR1 formulář (dokument o převodu). To je jedna z posledních fází převodu nemovitosti v Británii. V tuto chvíli už by měl mít váš právní zástupce veškeré peníze za nemovitost včetně právních výloh a daně z nabytí ve své správě. Podrobněji o smlouvách v odkazu: Jak probíhá podpis kupní smlouvy a převod na katastru nemovitostí v Británii. Podrobný průvodce (častý dotaz klientů)

Právní zástupce není povinnost

Není nutnost mít právního zástupce při převodu nemovitosti ve Velké Británii. Nemusíte mít právníka (do nedávna jsem myslel, že to nutnost opravdu je). Jde ale o standard. Téměř každý používá právníka, jak prodávající tak i kupující.

Pokud budete uvažovat o hypotéce, můžete se rozhodnout nevyužít služby solicitora a jednat přímo s bankou, ale to není doporučeno. Ve všech dokumentech je spousta žargonu (právního jazyka), jenomže ruku na srdce, kdo má na to čas všemu porozumět?

Pokud máte věřitele, často hledají oddělené zastoupení, takzvané “set rep”, a proto budou trvat na tom, abyste měli právního zástupce, který vás bude zastupovat na veškeré dokumentaci. 

Jaké jsou náklady spojené s převodem vlastnictví?

Náklady spojené s převodem vlastnictví se mohou lišit v závislosti na vaší pozici. Pokud jste prodávající (vendor), obvykle vás to vyjde kolem 600 liber plus DPH. Na druhé straně, jako investor, může být cena mnohem vyšší. Pohybuje se od 300 až po více než tisíc liber plus DPH. Průměr je kolem tisíce liber plus DPH plus náklady na úhrady. Právníci nabízející služby za tři stovky odvádějí služby za tuto (nejnižší) cenu. V podstatě vám nedají žádnou hodnotu, proces se prodlouží a už vůbec u nich nehledejte zkušenosti s mezinárodní klientelou. Často si neporadí ani s ověřením vašich dokumentů (má vlastní praxe).

Celkově bych doporučoval vždy si zajistit právního zástupce, ať už budete někdy v Británii nemovitost prodávat nebo kupovat. Pokud si nejste jisti, můžeme se spolu poradit.

Adam Wojnar
Adam Wojnar