Krize nás učí hospodařit s penězi

Reas.cz – Cenové mapy + Atlas cen

0:52 (téma rozebráno ve videu a podcastu min. a sec.)

Přehled cen prodaných nemovitostí vám pomůže při vyjednávání o nákupu. Je to nová funkce Reasu, která je velmi zajímavá. Prozkoumejte sami. Stále pokračuje přesun lidí u nás do nájmů a klesají prodeje nemovitostí.

Pražské byty zastavily růst a mírně zlevňují, naopak v regionech nepřestávají zdražovat. Metr čtvereční bytu v Praze tak vyjde na 92 tisíc korun. Je to ale průměr. Oproti tomu takřka ve všech ostatních krajích ceny bytů naopak rostly.

  • Ve Středočeském o 9 % kvartálně a 16 % meziročně na 55,8 tisíc korun za m2.
  • Jihomoravský kraj o 8 % kvartálně a 19 % meziročně na 65 797 Kč za m2.
  • Moravskoslezský kraj kvartálně o 6 % (avšak při 1% poklesu meziročně) na 28 888 Kč za metr čtvereční.

Nesplácení úvěrů

Na konci června nesplácelo v České republice úvěry na spotřebu něco málo přes 190 000 lidí. To je o 11 % méně než v předešlém roce. Počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu tak byl nejnižší za šest let. To je velmi dobrá zpráva a znamená to, že lidé umí hospodařit se svými penězi. Nebo aspoň mají správně nastavenou morálku na splácení svých pohledávek. Úvěry na bydlení nesplácelo 17 807 lidí, o 764 méně než o rok dříve.

Dobrý dluh vs. špatný dluh.

11:40

Opakování o tom, jak správně nakládat s dluhy. Nejsou jen špatné dluhy, ale také ty dobré. Jestli váháte, jaký dluh zrovna splácíte, položte si otázku: dává mi dluh peníze do kapsy, nebo mi peníze bere? Jsem díky němu bohatší nebo chudší? Toto rozlišení je velmi jednoduché a může pomoct.