✉️ reality@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Proč je ochrana kapitálu důležitější než jeho rozmnožení

Jaký je tvůj cíl?

Čeho chceš dosáhnout?

Jak moc chceš být úspěšný?

Kolik peněz chceš vydělat?

Kolik nemovitostí a jiných aktiv chceš shromáždit za svůj život?

Víš kam jdeš?

Víš, kdy tam budeš?

Máš mapu svého života?

Znáš svůj byznys plán?

Otázky týkající se cíle. Gólu. Určitě je to důležité. Někam dojít….

Jenže není to všechno. Co tak anti-gól? Anti-cíl?

Co si tak naplánovat den podle toho, co opravdu nechci zažít. Nechci něco cítit. Nechci být doma, v kanceláři, na meetingu…. 

…místo zaměření se na to, co chci, bychom mohli jednou vyhýbat se tomu, co se nám nelíbí.

Je to očistec. 

Na jedné straně je fajn být motivovaný něčím pozitivním. Za něčím jít. Na druhé straně je ale nutné mít odkud utíkat. Něco, kde nechci být, co nechci zažít. Anti-cíl, který mi připomene, proč zvednout svůj zadek ze židle, abych neskončil někde, kde být nechci.

Motivují vás více ty negativní věci nebo ty pozitivní?

Účelem investování je dnes odložit, abych měl zítra více. Jenže lidi hodně přhlíší skutečnost, když ztratí svůj původní kapitál, nemohou mít v budoucnu víc. Tím pádem se investování nevyplácí. Postrádá účel.

Našetřit balík peněz je velmi těžké.

Uschovat ho ještě těžší.

Rozmnožit skoro nadlidský výkon.

Ochránit kapitál je proto číslo jedna každého investora, podnikatele, rodičů, mladistvých, pracujících, babiček, prostě každého.

Když jsem začínal s investováním (skoro je tomu dvacet let), chtěl jsem mít hodně. Zítra. Chtěl jsem zázraky a 6% ročně mě nikdy neuspokojilo.

To byla velká chyba. Vybíral jsem proto investice, které byly riskantní a nikdy u investice nevydržel. Po roce vždy ukončil investování a vše vybral se ztrátou. Jednou jsem dokonce přišel o 200 tisíc korun.

Kdybych býval zůstal u investice i přes malý pokles, po roce bych měl vždy více. Tím nejen uchránil kapitál, ale také získal něco navíc.

Za posledních 50 let bylo jen 10 dní, které měly za následek 50% růst investice (S&P 500). Drtivá většina toho, co slýchávám o investování je pouze šum. Škodí to. Jak říká Charlie Munger: „investování je nicnedělání“. Investování je velmi konzervativní aktivita, nebo spíše ne aktivita. Jednou si najdu investici a té se držím hodně dlouho. Jinak velmi jednoduše přijdu o těch 10 dní, které nejde nikdy předem odhadnout.

Víš, co nechceš?

Anti-gól je od toho, abychom si uvědomili, že existuje také negativní inspirace. Inspirace díky tomu, co nechci. Nechci ztratit svůj kapitál, proto volím konzervativní investování. Proto investuji na desítky let. Nechci start-upy, nechci vybírat jednotlivé akcie a spekulovat, že zítra budou o 10% nahoře.

Volím nemovitosti, protože nemohu jen tak něco prodat, kdy se mi zamane. Prodej je dlouhý proces. Také nákup. Proto investuji dlouhodobě a zásadně se dnes vyhýbám ztrátám kapitálu. Dnes už vím, že je velmi těžké uchovat původní našetřený kapitál a je velmi, velmi těžké ho rozmnožit.