✉️ reality@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Trh nahrává dlouhodobým investorům

poléhat se pouze na jedinou strategii není úplně vhodné. Doba se pořád mění a proto někdy vykryji třeba rok nebo dva, přechodnou dobu, nájemníkem, se kterým bych původně nepočítal. Například byt vhodný pro mladou rodinu využijí tři studenti.

Vyhledávání lokality investiční nemovitosti se neobejde bez znalosti několika parametrů: dojezdová vzdálenost, kterou jsem ochotný absolvovat výše úvěru

  • cena nemovitosti
  • výše splátek úvěru
  • správný výpočet ROI (návratnosti investice z mých investovaných peněz)
  • celková investiční strategie podle 5 druhů realitního investora

Jakmile znám odpovědi na tyto otázky, můžu začít jezdit na schůzky, volat makléřům a pomalu si procházet nemovitosti k nákupu.

Nutnost je také vědět, jakou další možnost užití nemovitost bude mít, když mi nevyjde můj originální plán. Jestli mám byt 2+1 v Ostravě, který chci nabídnout mladému páru, tak chci vědět, jestli bude vhodný také třeba pro studenty (neprůchozí pokoje) nebo pro jednotlivce (nesmí být příliš velký a drahý). Nebo se může hodit na Airbnb (i když v dnešní době to není dobrá strategie, ale jako alternativa, proč ne).

Dále pak se podívám, jestli je nedaleko nějaká vysoká škola, nemocnice, kde bych mohl najít nájemníky a nebo velký zaměstnavatelé. To jsou známky toho, že bude zájem o pronájem a já svůj byt pronajmu během chvilky. Každá krize přináší nové příležitosti. Nela Kubasová o tom také mluví v tomto rozhovoru. Krizi řeší ukázkou všech bytů přes 3D scanner, kdy od počítače kupující vidí celou nemovitost tak, jako by tam byl osobně. Nebo uvažuje o instalaci zámků na kód na byty, kde zájemci po zadání kódu byt odemknou a vyhnou se více lidem, které by jinak na prohlídce potkali.

Také je to prevence makléře a samotného zájemce o nemovitost. Nejvíce postiženi budou zřejmě pronajímatele nemovitostí na krátkou dobu (Airbnb, Booking.com apod.). Turistický ruch se prakticky zastavil, takže jejich nemovitosti zejí prázdnotou. Jestli máte prázdný byt a chtěli byste ho někomu nabídnout, nebo jste zájemce o pronájem a nechcete se teď upisovat smlouvou na rok, kontaktujte Nelu.

Tyto dvě skupiny lidí se mohou dát dohromady a jedna druhé něco zajímavého nabídnout. Třeba krátkodobý pronájem za cenu běžného dlouhodobého pronájmu… kdo ví.

Investor i zájemce musí být kreativní.

POZOR! Zmínka o odkladu splátek se týkala konkrétně britského trhu a jedné z tamních bank, která představila tento dotazník a lidé, kteří odloží splátku hypotéky, mohou být poškozeni tak, že nedostanou hypotéku. V ČR jsem to zatím nezaznamenal. Krach realitního trhu v 2008/9 má výherce i poražené stejné, jako má dnes krize způsobená koronavirem. Kdo podlehne emocím, nechá se řídit negativními zprávami v novinách, na webu, v televizi, upadne do strachu. Kdo ale nepodlehne negativismu přátel, rodiny, sousedů a někdy i odborníků v oboru, která se valí všude okolo, má větší šanci zorientovat se, přizpůsobit, kriticky myslet, inovovat, jít proti proudu, proti názoru všech, ten může profitovat.

Nejde o to nemít obavy. Nejde o to, aby člověk byl příliš důvěřivý nebo naivní. Ale i přes moje vlastní obavy a strach, jdu do toho. Musí mi vycházet výpočty. Rozhoduji se Excelem, nikoliv emocemi nebo na základě rad druhých.