Velikonoce v Británii aneb nikoho nebijte

Nemalují se kraslice, spíše jde pouze o den volna a děti se opět nadlábnou čokoládou.

Britové nazývají Velikonoce „Easter“. Velikonoční vajíčko je “Easter egg”. Karabáče nemají, proto nenajdete na toto slovo překlad ve slovníku. Najdete výrazy jako “whip” nebo “scourge”. Jde spíše o různé druhy bičů než klasický karabáč. Ženy se nebijí, nikdo nikoho ani nepolévá vodou. Svátek je spíše o dětech, čokoládě, dvou dnech volna, detoxikaci, případně dietě a pro věřící o zvyklostech.

Důvodem oslavy je znovuzrození Krista, stejně jako u nás. Ten byl ukřižován ve svých 33 letech, proto říkáme Kristovy léta, když někdo dovrší tohoto věku. 

Vedle znovuzrození se vítá také jaro. Toto období je bohaté na zvyky. V dnešní kultuře startuje sezona detoxikací a různých diet. Nemusíte kroutit hlavami, protože i původní svátek má hodně společné s detoxikací těla po dlouhé a temné zimě. V chladném počasí se jedly hodně tučnější jídla, protože zahřívají tělo. Energie a teplo bylo tedy zapotřebí. Když je Slunce na obloze déle a jeho paprsky jsou teplejší, není tolik tučného zapotřebí.

Velikonoce jsou svátkem, který má pohyblivé datum. Nekoná se ve stejný den, jako třeba Vánoce. Mimochodem, pro věřící jsou Velikonoce největším svátkem a mají větší význam, než třeba Vánoce (zkuste to vysvětlit dětem).

Neděle zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti (březen nebo duben).

V konverzaci s Brity se vyhněte popisu našich zvyků. Raději se tomu vyhněte úplně, protože budete mít nutkání sklouznout do toho, co se děje v pondělí ráno, když máte karabáč a lahev s ledovou vodou v ruce. 

Jestli máte za manželku Britku, tak jí v žádném případě nebijte! Obzvlášť když žijete na ostrovech. Vysloužíte si velký malér a můžete skončit v base.

Dokonce ani o tom raději nemluvte, že jste to někdy udělali (i když jen na Velikonoce karabáčem a mírně dle české tradice). V base neskončíte, ale budou vás mít za násilníka a český národ za barbary 😀

Když jsem byl prvním rokem v Anglii (2004), ptali se mě, jestli u nás máme tu “díru ve zdi”, kde strčíme plastovou kartu a vytáhneme peníze.

(ano, bankomat)

Britové nerozumí Čechům v mnoha věcech. Další z nich je třeba varná konvice. Když jsem tento příběh sdílel na sociální síti LinkedIn, jeden čtenář poznamenal, že mu rovněž v roce 2004 někdo v Irsku ukazoval, co je to varná konvice. Nevěřili, že to tady máme také. Takže tak s vyspělými národy. Už to nebudeme rozebírat…

Obchody probíhají i během svátků: Investice do britských nemovitostí s vysokým cash-flow

Stejně jako u nás, Britové mají dva dny volna a vždy s povzdychem sdělují, že je krátký týden a zase nestihnou včas udělat svou práci. V pátek to nazývají “Good Friday” a v pondělí je “Easter Monday”. 

Takže raději MLUVTE s Brity o čokoládových vejcích, počasí (to nesmí nikdy chybět) a fotbalu.

Přeju všem hezké svátky a užijte si příchod jara 🐣

Adam Wojnar