✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Jste v dluhu – a nemusíte dlužit zrovna bance

Je překvapující, kolik lidí neví o svých dluzích. Drtivá většina splácí své manko aniž by to tušila. Když nevíme, komu a za co dlužíme, jen ztěží se to dá splatit.

Komu dlužíte, když ne finančnímu ústavu? O jaké dluhy jde? Na to se zaměříme v tomto článku. Malá nápověda – dluhy nevznikají jen ve financích.

Když procházím inzertním serverem Sreality ve snaze najít vhodnou nemovitost pro investici, dávám si záležet na pečlivém prozkoumání nabídek bytů ve své lokalitě. Neomezil jsem se pouze na okolí svého současného bydliště, ale rovněž prohlížím nabídky nedaleko mého domova. Domluvil jsem několik schůzek a vydal se na prohlídky potenciálních objektů.

Hned na první schůzce jsem však zjistil, že daný byt je v špatném stavu a jeho renovace by vyžadovala značné finanční prostředky. Rozhodl jsem se tedy, že tuto nabídku přeškrtnu a budu pokračovat dál ve svém hledání.

Praktikuji tento přístup i při prohlížení dalších padesáti nabídek bytů. Za uplynulé čtyři měsíce jsem se nesmírně obohatil znalostmi, aniž bych v této fázi utratil jediný peníz nebo navštívil reálný objekt. Paráda, směřuji kupředu. Nabývám znalostí. Učím se. Mám pocit, že se něco děje. 

I když jsem finančně zajištěný a disponuji dostatečnými prostředky pro investice, nerozhodl jsem se využít hypotečního úvěru, jelikož jsem chci začít bez dluhu. Je však důležité si uvědomit, že dluh nemusí být vždy spojen pouze s finančními prostředky. Existují také dluhy ve formě:

  • znalostí, který se může projevit ztrátou potenciálního zisku
  • ignorováním možnosti požádat o radu
  • odmítáním najmout odborníka, který by za mě vykonal práci nebo mi poskytl potřebné informace
  • ušlého zisku – peněz, které jsem mohl mít, ale nemám

Možná vlastníte deset investičních bytů, ale jak víte, že byste nemohli již mít na svém kontě padesát? Nebo jste dosud nezískali žádný byt a stále hledáte. Jak si můžete být jisti, že byste neměli již vlastnit alespoň tři?

Ignorace je nejdražší cesta, kterou se můžete vydat. Bude vás stát nejvíce peněz (stejně jako mě). Proto je pravda, že každý investor je ve svém životě v určitém dluhu, ačkoli to nemusí být vždy finanční povahy.

4 strategie, jak získat investiční byt, když nemáte potřebný kapitál >>

Nikdo z nás nezná přesně svůj potenciál a kam bychom se dnes mohli dostat, kdybychom měli po svém boku skutečného zkušeného investora, který by nás provázel celou cestou. Investování je komplexní a dynamický proces, který vyžaduje neustálé učení a růst. A právě v tom to spočívá.

Jsem přesvědčen, že každý investor by měl dbát na své vzdělávání a neustále rozšiřovat své znalosti. To zahrnuje studium finančních trhů, analýzu investičních příležitostí a porozumění rizikům a odměnám. Důležité je také vyhledávat radu od zkušených profesionálů a mentorů, kteří nám mohou poskytnout cenné rady a vedení.

Samozřejmě, ne každý investor musí být odborníkem na všechny oblasti investování. Je ale důležité být schopen identifikovat své slabé stránky a využít služeb odborníků, kteří mohou doplnit naše nedostatky. Je to investice do sebe samého, která se může vyplatit mnohonásobně.

I já jsem ve své investiční kariéře čerpal z moudrosti a zkušeností ostatních. Byl jsem vděčný za příležitost spolupracovat s několika investory a od nich se učit. Stálo mě to hodně peněz, protože v té době (2010-2011) neexistovalo tolik dosažitelných informací na internetu, které jsou často úplně zdarma. Bohužel jsem se nepohyboval kupředu dostatečně rychle. Ne tak rychle, na co by mi stačil můj potenciál. Stál jsem si jednou nohou na brzdě a do jisté míry stále stojím. 

Vím, že je těžké utrácet za rady. Také se placení za tyto věci často vyhýbám. Ale zároveň vím, že je to má slabá stránka. Je těžké jít do drahé konzultace nebo se účastnit drahého workshopu, když nevidíte ještě žádné výsledky. Hrozí riziko, že se člověk pouze vzdělává a vzdělává… nakonec koupí jeden byt a dá od toho ruce pryč, protože ho to nebaví. To je reálné riziko.

Takže, pokud se vydáváte na cestu investování, mějte na paměti, že finance nezpůsobují jediný dluh při investování. Může to být dluh ve formě znalostí, který byste měli aktivně splácet a rozšiřovat. A nezapomeňte, že získání vhodných rad a spolupráce s těmi, kteří mají bohaté zkušenosti, může být klíčem k dosažení vašich investičních cílů.

Tohle není žádný prodejní článek. Píšu to, abyste si uvědomili, že nikdo nemůže znát svůj potenciál předem a tím, že neshání rady všemi prostředky, jede při nejlepším na půl plynu. Je ve velkém dluhu. Ne vždy pouze finančním. Píšu tyto řádky jako mé vlastní přiznání – jak bych to býval udělal, kdybych byl znovu na začátku.

Adam Wojnar