✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

4 strategie, jak získat investiční byt, když nemáte potřebný kapitál

Nemáte dost peněz, abyste se stali investory? Nemáte miliony na nákup investičního bytu a nebo nedostanete hypotéku? Nevadí. Existují cesty, jak se dostat k realitám bez velkého množství peněz. Nechci vám na úvod zkazit náladu… každá cesta má svá negativa. 

1

Možná uvažujete o hledání investora a možná vás napadne váš strýc nebo bohatá tetička. Než se pustíte do oslovování lidí, které znáte velmi dobře (rodina), pořádně si to promyslete. Rodina je první věc, která napadne spoustu lidí, když nechtějí jít do banky pro půjčku. Pokud máte výborné vztahy, je možné, že dostanete nabídku výhodnější, než jakou byste dostali v bance nebo od investora, kterého tolik neznáte. U blízkých lidí buďte ostražití!

Komunikace a očekávání hrají zásadní roli. Vy můžete čekat, že vám tetička půjčí bezúročně, ale ona může mít očekávání opačné. Navíc chce, abyste jí vždy říkali, co se děje a ptali se na její názory. Přece jen je starší, jsou to její peníze a jste rodina, že? Důležité je, abyste se při investování nepříliš spoléhali na cizí peníze, protože to může vážně poškodit vaše rodinně vztahy. Je to logické, ale mnoho lidí se nad tím nezamýšlí do hloubky. Jsou plní nadšení a často se pustí do něčeho dříve, než to pořádně promyslí.

2

Druhou z možností je stát se realitním makléřem nebo zvolit jiné zaměstnání, které se zabývá realitami. Tímto způsobem budete mít přímou kontrolu nad realitním trhem ve vaší oblasti působnosti a zároveň budete mít příležitost získat cenné znalosti a zkušenosti. Odkoukáte vše od zkušenějších z vaší kanceláře. Nevýhodou je nejistý plat. Jistota u makléřů neexistuje. Co si neseženou (nemovitost k prodeji), to nemají. Začátky jsou obtížné. Není výjimkou, že začínající nezkušený makléř čeká na svou první odměnu z prodeje nebo pronájmu více jak půl roku. Někdy dokonce i rok.

Jak zvýšit příjem z pronájmu – co je to „HMO“ >>

3

Třetí je „fix/flip“, která vyžaduje určitý kapitál. Při této strategii kupujete nemovitosti za účelem renovace a rychlého prodeje za zisk. Je však důležité mít dostatečný finanční podklad, abyste mohli tuto strategii provádět úspěšně. Znalosti z oblasti oprav bytů jsou zcela nevyhnutelné. Pokud je nemáte vy, musíte mít tým lidí, kteří práci zhotovil. Placením za opravy řemeslníkům a jiným specialistům se samozřejmě připravíte o spoustu ze svých příjmů.

4

Čtvrtou možností je nabídka správy nemovitostí pro majitele nebo dokonce garantování nájmu a podnájmu nemovitostí. Tímto způsobem můžete vytvořit stabilní příjem z pronájmu a zároveň pomoci majitelům s jejich investicemi. Investiční byt se potom podnajme třeba na platformách krátkodobého ubytování a tím jste schopni navýšit nájem na dvojnásobek nebo ještě více. Záleží na lokalitě. Každé místo má svá specifika. Jedno je ale důležité si uvědomit, krátkodobý pronájem nebo garantovaný nájem může být riskantní a hlavně je časově náročný. Existují firmy na správu krátkodobého bydlení, abyste nemuseli trávit tolik času komunikací s každým turistou, praním povlečení a úklidem. To však stojí okolo 20 % ceny za platbu, kterou vám platforma zašle (už sníženo o dalších cca 20 %). Nic není zadarmo.

Při všech těchto možnostech je důležité být obezřetný a dobře si promyslet své rozhodnutí. Investování do nemovitostí může být lukrativní, ale také s sebou nese určitá rizika. Ztráta peněz může být nepříjemná, ale ztráta důvěry a vztahů může být nenávratná.

Nevíte si rady? 

Doporučuji projít videa na mém YouTube kanále, kde o strategiích často mluvím. Určitě vás některá zaujme. Vaše cesta by měla však začít u papíru a propisky. Osobně se to dělám tak, že se zavřu brzy ráno nebo pozdě večer do tiché místnosti, kde mě nikdo neruší. Položím si otázku, kterou chci vyřešit a hodinu nad tím uvažuji. Píšu, uvažuji, zase píšu… pořád dokola. Když cítím, že téma není vyčerpané a „něco“ tam ještě je, sednu nad tím druhý den. Pak třetí, čtvrtý a to do doby, než nemám co psát a najdu řešení. Člověk je překvapený, jak každodenní povinnosti, šum a jakékoliv jiné rozptýlené mu zcela zúží rozhled a obzory. Ticho, klidné místo a staré dobré psací potřeby dokáží zázraky. To je postup, který se mi vždy velmi osvědčil. Zkuste to taky. Zaručuji vám, že dosáhnete lepších výsledků, než kdybyste to nikdy neudělali!

Adam Wojnar