✉️ reality@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Životní změna pro 8 měst, která jsou pod vlivem britské koruny, změní svůj status na velkoměsto díky královny Alžběty II. a její Platinovému Jubileu

Osm měst změní svůj statut na velkoměsto, aspoň jedno bude v jedné z britských zemí a jedno na Falklandských Ostrovech.

Milton Keynes, Doncaster, Colchester v Anglii, Dunfermline ve Skotsku, Bangor v Severním Irsku a Wrexham ve Walesu obdrží nový titul velkoměsta.

Dále se to týká také měst mimo Britské ostrovy – Stanley na Falklandských ostrovech a Doughlas na ostrově Man mezi Severním Irskem a severní Anglií. Podívejte se na mapku, kde tato místa leží.

4 dny svátku v Británii

70 let panování královny Alžběty II. sebou přinese čtyři dny volna. Jarní svátek, jak se mu v UK říká, bude přemístěn z posledního pondělí v květnu na nový datum a to na čtvrtek 2. června a bude prodloužen na pátek 3. června. Dále bude pokračovat následující víkend.

Ne všichni obdrží příplatek za práci o svátcích, jestli je o to požádá jejich zaměstnavatel. V Británii není nikde ujednáno, že zaměstnavatel musí automaticky platit navíc za práci o svátcích. Zaměstnavatel ale musí samozřejmě dodržet to, co je ujednáno v pracovní smlouvě. V drtivé většině se extra peníze na výplatu za práci o svátcích netýkají zaměstnanců v odvětví pohostinství a turistika.

Proč je změna statutu tak důležitá?

Když se změnil statut na počest Diamantového Jubilea u několika měst v minulosti, v roce 2012, znamenalo to otevřít se světu. Předešlé udělování nového statutu změnilo chod města, vytvořilo nová pracovní místa, a tato velkoměsta začala sloužit jako centrum obchodu a investic v dané aglomeraci.

Proč je rok 2026 tak důležitý pro investory do nemovitostí a proč každý investor musí o něm vědět? >>>

Díky změně má Velká Británie na svém území 76 velkoměst, z čehož je 55 v Anglii, 8 ve Skotsku, 7 ve Walesu a 6 v Severním Irsku. O změnu statutu zažádalo 40 měst. Kritéria pro kvalifikaci nejsou pevně daná. Očekává se, že vyhrají ty města, která nabízí vysokou školu, mají katedrálu nebo jsou početná svou populací.

V minulosti byl změněn statut například města Perth ve Skotsku. Díky tomu se vyrostla ekonomika města o 12% během jedné dekády.

České reality stagnují, britské letí nahoru >>>

Pro investory to je vítána zpráva. Kdo vlastní nemovitosti v jednom z těchto měst, bude se moct těšit oblibě ze strany nájemníků, které budou táhnout do velkoměsta pracovní příležitosti, mezinárodní obchod a celkově vylepšená pověst. Dalo by se říct, že je to sen každého pronajímatele nemovitosti, protože cena aktiva tím poroste rychleji a zájem o pronájem bude také větší. 

Adam Wojnar

Zdroj: BBC