✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

18 důvodů, proč nemovitosti nejsou pro tebe vhodná investice

Toto jsou témata, která se mnou silně rezonují a o kterých jsem se naučil až díky praxe. Praxe je beze sporu nejlepší učitel. Knihy si určitě přečti, tak samo jako je fajn vzdělávat se u YouTube, ale bez praxe to zkratka nejde. Telefonujete, děláte průzkum oblasti, počítáte návratnost investice, jdete na prohlídky, mluvíte s makléři, počítáte opravy, jak navýšit hodnotu, jdete za hypotečním poradcem na schůzku, poznáváte lokalitu, sociální dymakau v oblasti (provoz na silnici, jak rušná je místní hospoda, jestli není v blízkosti diskotéka, jaké je sousedství, školy, školky apoll.).

Dále pak skládáte tým lidí, kteří vám pomohou rekonstruovat, financovat, koupit, spravovat… a to vyžaduje být v terénu. Investování do nemovitostí je jako stvořeno k tomu, aby se každý investor učil praxí.

Důležitá videa

➡️ Odkazuji na video v 10:37 JAK FUNGUJÍ AKTIVA https://youtu.be/m_zwseMVQI0?t=928

➡️ Odkazuju v 21:40 18LETÝ NEMOVITOSTNÍ CYKLUS https://youtu.be/7ibsUmrv4jI

Témata, která ve videu uslyšíte

3:43 1. důvod – Trh se hýbe velmi pomalu (oproti akciím)

6:28 2. důvod – Nerozumíš penězům a bankovním produktům (vytáhnutí peněz při růstu ceny, mnoho nabídek, nezávislí hypo poradci se zkušeností s investicemi…)

8:32 3. důvod – Veškerý příjem utratíš (místo spoření na další, zastavíš se u jedné nebo dvou)

11:00 4. důvod – Nemáš na opravy (neodkládáš na rekonstrukci, která zaručeně do 10 let přijde)

12:50 5. důvod – Brzy narazíš na příjmový strop (přestaneš budovat dál… cesta je v join venture nebo podnikání a získání dalšího zdroje příjmu)

15:27 6. důvod – Máš nízký počáteční kapitál (odradí tě to, neumíš zajistit vyšší kapitál nebo začít s garážemi a růst na dražší)

7. důvod jsem přeskočil (nedopatřením), ale 8. důvod s tím velmi souvisí – Bydlíš v místě, kde není vhodné investovat (nepoznáš nová místa třeba 200 km od svého domova)

18:32 8. důvod – Zamiluješ se do nemovitosti v inzerátu (místo koukání na Excel se díváš na obrázky, lokalitu, historii, možná jsi jí zdědil a nepřiznáš si, že nevydělává)

20:35 9. důvod – Snažíš se načasovat trh a čekáš roky na propad cen (blbě pracuješ s časovým horizontem, místo abys koupil hned, čekáš a nikdy nekoupíš, trh ti uteče a nikdy ceny tolik nespadnou)

22:44 10. důvod – 10. Špatně snášíš propad cen (máš nízké cash-flow a vysoké výdaje, tvůj životní styl roste rychle jako tvé příjmy)

25:07 11. důvod – Nenajdeš okamžitě vysoké cash-flow necháš hledání (chceš okamžitě příjem 20 000 Kč)

27:17 12. důvod – Nemůžeš spát, když máš hypotéku (špatný vs. Dobrý dluh)

28:43 13. důvod – O nájemníka je nutné se starat (5 druhů pronájmu)

31:00 14. důvod – Vidíš jen to, co bude příští rok (přitom nemovitosti jsou běh na 20 let a více – 18letý cyklus)

33:11 15. důvod – Veškerý úspěch spočívá v praxi, nikoliv kurzech nebo četbě

34:27 16. důvod – Bojíš se, protože jde o hodně peněz

35:51 17. důvod – Nemáš ve svém okolí nikoho, od koho bys to okoukal získal dojem, že je normální investovat

40:00 18. důvod – Slyšel jsi špatné zkušenosti u piva, to tě odradí

Důležité

Jedna z nejdůležitějších myšlenek tohoto videa je, že jste průměrem pěti lidí, které máte ve své těsné blízkosti.

Nejbližší okolí je důležitější, než si uvědomuješ. Tito lidé tvoří to, kým jsi dnes. Jsi průměrem lidí, jejich schopností, jejich cílů, ambicí, jak mluví, jaké mají mínění o životě, které máš nejblíže k sobě. Těchto lidí je opravdu jen několik. Není jich dvacet a s největší pravděpodobností to není jeden člověk. Nejbližší okolí se skládá ze tří až osmi jedinců.

Více vztahů člověk není schopen zvládat do hloubky. Jestli se nemůžeš pohnout dále v životě (a nejde jen o investice do nemovitostí), zaměř se na lidi, se kterými se nejvíce bavíš. Možná je na čase změnit své nejbližší okolí. Nemusíš se hned úplně zbavovat těchto vztahů. Stačí jen, aby ses s těmito lidmi bavil méně často a kratší dobu, když se potkáte. Není špatné obměnit své nejbližší okolí za úplně nové lidi a nebo za ty, které už znáš, ale netrávíš s nimi tolik času a ty z nejbližšího okolí přehodit trošku dále od těla. Nemusíš hned pálit mosty a psát kamarádovi, že ho nechceš už nikdy v životě vidět. To je blbost. Měl jsi ho v nejtěsnějším okolí z nějakého důvodu.

Váš vztah vám oběma sloužil. Nezatracuj ho. Stačí jen, abyste se vídali méně, pokud ti tento vztah brání v cestě životem. Nejde jen o investice. Nejde jen o podnikání nebo cokoliv jiného. Jde o tvůj života a tento vztah prostě neslouží už svému účelu, to je normální.

Důležité 2

Kdy mám koupit? Mám čekat na propad cen, když už to teď začalo stagnovat? Chci počkat až to bude stát polovinu oproti dnešním cenám a pak investuju do bytu. Koupil jsem před pěti let, cena se zdvojnásobila, chtěl bych prodat a vybrat zisky, je to dobrý nápad teď nebo třeba za dva roky?

Otázky, které slýchávám o investorů dennodenně.

Jsou opodstatněné, lidé se obávají. Chtějí koupit nejlépe a nejlépe také prodat. Na tom není nic špatného. Až na jednu věc. Nedá se to načasovat přesně. Dá se počkat měsíc, dva nebo tři, když vidím že trh se nějak vyvíjí. Ale nebudu čekat rok, protože se domnívám, že koupím o milion korun levněji. Také se může stát (a stává se to pořád), že jsem špatně načasoval svůj odhad a ceny se budou ještě další dva roky zvedat. Po té době, když přijde propad cen, tak: A. Propad je pozvolný a trvá dva až čtyři roky, B. Cena, na kterou to spadne, může být pořád vyšší, než ta cena, za kterou to mohu koupit dnes.

Tím se stane to, že mi trh navždy uteče, pokud se nevyrovnám s tím, že za dnešní cenu už nikdy nekoupím. 

Co z toho plyne? Plyne z toho to, že dnešní cena je pravděpodobně ta nejlepší, za kterou můžete koupit nemovitost….s přihlédnutím jednoho až tří měsíců, po které si mohou dovolit čekat, abych se ujistil. 

Časování trhu je nešvar, kterého se dopouští nejeden investor a je to velmi, velmi špatná dlouhodobá strategie. Jestli jste dlouhodobí investoři (doporučuji), potom se dívejte na realitní trh s hlediska třiceti let, nikoliv z hlediska několika měsíců. Co bude za třicet let? Co bude, až budu v důchodu? Třeba ten byt, který chcete nyní koupit za dva miliony místo tří milionů korun, bude za třicet let stát patnáct milionů. Kdo ví. Pak je to už jedno a vy neriskujete, že vám trh uteče navždy.

To však neznamená, že budu kupovat hlava nehlava cokoliv, co uvidím jako první. Pořád dodržuji 8 krokový postup realitního investora při hledání lokality a nemovitosti, kterou chci kupovat.

Adam Wojnar
Adam Wojnar