PROČ BYSTE NEMĚLI INVESTOVAT

DO NEMOVITOSTÍ

A PROČ JAKÁKOLIV JINÁ INVESTICE

(akcie, ETF, dluhopisy…) NENÍ VŮBEC DOBRÁ CESTA K VYDĚLÁVÁNÍ PENĚZ

Dozvíte se, proč by mnoho lidí nemělo přemýšlet nad investicí, jak přemýšlelo doposud. Odhalíme, jaký je lepší způsob vydělání stovky procent svého kapitálu, než nabízí investice.

Teď mám vaší pozornost, tak si to pojďme rozebrat. Nezklamu vás, uvidíte 🙂

Věděli jste, že investovat do nemovitostí z důvodu vidiny vyšších výdělků je špatný nápad?

...a také to, že jakákoliv investice (nejen do nemovitostí) není vůbec dobrý nápad na vydělávání peněz?

Píšu schválně “vydělávání” a nepíšu “vydělání”. Vydělat můžete moc hezké peníze. Vydělat je ale jednorázová záležitost, která přijde za deset, možná třicet let. Jenomže vydělávat znamená mít pravidelný příjem. Vydělat je událost, kdežto vydělávat je proces. A v tom je rozdíl. Jak vás znám (dobře neznám), chcete ty peníze vydělávat hned teď a chcete mít aspoň pětimístné číslo na vašem účtu každý měsíc. Zpomalte.

Problém č. 1

Rychlé zbohatnutí.

Zabývám se investicemi do nemovitostí už 10 let a nikdy by mne nenapadlo, že investiční byt nebo dům mi bude sloužit jako nástroj na cestě stát se milionářem do pěti let. To investice neumí.

Proč to vlastně píšu?

Mnoho lidí si plete příjem a investici. Neví, co to vlastně investice je a k čemu slouží.

Wikipedie nám říká:

“Jako investice se v ekonomii označuje ta část příjmu (důchodu), která je vložena do kapitálu. Tedy do dlouhodobých statků, které nepřinášejí okamžitý prospěch, ale umožní zvýšení produkce statků v budoucnosti. Ekonomický subjekt (stát, podnik, jednotlivec) tak odloží část své současné spotřeby (úspor) za účelem získání budoucího užitku.”

 

Důležité slovo zní “odloží” a potom “budoucího”. Jinými slovy teď mám méně, abych měl zítra více.

Zkusme to vzít z jiného úhlu pohledu: k čemu investice NEslouží.

Investice vám nepřinese zhodnocení stovky procent za rok (ne-li tisíce). Díky investovaným 100 tisícům nevyděláte 10 tisíc navíc každý měsíc a podobně.

Lidé si totiž pletou investici s podnikáním (nebo dobře placenou práci, výplatou úspěšného hokejisty/fotbalisty nebo honorářem umělce apod.).

Investice slouží k UCHOVÁNÍ HODNOTY peněz a případně k pobírání DIVIDEND (do dividend bych zahrnul i nájemné z investičního bytu).

Problém č. 2

Zhodnocení 1 000 % ročně.

Jsou jiné cesty, jak dosáhnout zhodnocení své "investice" o stovky nebo tisíce procent ročně. Legálně. A bez fyzických předpokladů stát se olympionikem. Ale s velkým rizikem.

Není to bitcoin.

Není to vyhledání zázračné akcie, která vystřelí na své hodnotě.

Není to ani spekulace ve Sportce.

Ani podpultovky.

 

O čem mluvím, je investice do sebe, do svého vzdělání, do svých zkušeností. Vím, je to klišé. Nuda. Slyšeli jste bilionkrát. Ale vydržte, slibuju, že to bude zajímavější. Tato investice do vzdělání je docela konzervativní. Tři knihy o oboru, který mne zajímá, ve kterém pracuji, mi může vydělat několik tisíc korun na výplatu více každý měsíc při investici jediné tisícikoruny (nebo trochu více).

Ovšem jestli nabyté vědomosti mohu aplikovat v podnikání, umím najít místo na trhu, vytvořit něco, za lidé budou platit a nabídnu trhu velkou hodnotu, mohu vydělat stovky až tisíce procent ze své původní investice.

Vlastní vzdělání je proto nástroj. Stejně jako sada nových šroubováků ležící ve vercajku na stole mé garáže. Jestli tam jen tak leží, nikdo s nimi nic nezašroubuje. Je to jen nástroj. Peníz jsou utracené. Nic se ale neděje.

Překvapivé řešení č. 1

Podnikání v realitách.

Nemovitosti neslouží k vysokým ziskům během krátké doby. Investice do nemovitostí slouží především k ochraně kapitálu. Když se investuje správně, přináší to cashflow. Pravidelný měsíční příjem. Nevýhodou je, že k investici je nutný vysoký kapitál. Bez peněz nemovitost pořídit nelze. Peníze nezbytně nemusí být vaše, to je dobrá zpráva. Nebo aspoň nemusí být vaše celá částka kupní ceny (proto používáme LTV). Ale bez peněz, ať vašich, banky, kamarádů, spoluinvestorů nebo hodné tetičky na to prostě zapomeňte. U akcií ani nemluvím.

Pro investici jsou tedy nutné peníze. Hodně peněz. Ať už patří komukoliv. Ovšem pro podnikání už tolik peněz nutných není. Je mnoho možností, jak začít podnikat s pár tisícovkami (marketing, poradenství a tisíce dalších).

Podnikat můžete také v realitách. Nepotřebujete miliony. Stačí mít obchodní dovednosti, potřebnou motivaci a finanční polštář aspoň na půl roku. Mluvím o práci realitního makléře. Vaše investice se vám může potom klidně zhodnotit stovky procent v prvním roce. Není to práce pro každého, tomu rozumím. Pojďme proto dále.

Můžete si pronajmout větší byt a začít ho podnajímat po jednotlivých pokojích na krátkodobé nebo dlouhodobé ubytování. Vystačíte si s kapitálem řádově v desítkách tisíc korun. Najdete byt v inzerci na pronájem, oslovíte majitele, domluvíte se a jdete do toho. Máte byznys. Podnikáte a zhodnocujete svůj kapitál. Když se to podaří, je to krásné a vaše firma roste (tímto podnikáním jsem se zabýval 7 let).

Je to starý web, který už dávno není aktuální. Ponechávám ho jako ukázku, jak se dá podnikat v realitách. Možná je to také nostalgická vzpomínka na to, co mi umožnilo koupit několik domů v Anglii. Firmu už dávno nevlastním.

Popravdě, těch možností podnikání v realitách je mnoho (řemeslník, instalatér, designer, projektant, správce, údržba…).

Překvapivé řešení č. 2

Nejdříve hodně vydělejte, pak investujte.

Cílem je sdělení: nejdříve je nutné mít příjem (práce, podnikání, sport, umělecká činnost…), potom začít peníze odkládat a po čase začít investovat za účelem ochrany svých úspor a časem se tato investice může proměnit v doživotní rentu, kterou investor pobírá bez nutnosti chodit do práce. 

To je zlatým grálem. To je smetánka. To je mokrý sen všech začínajících investorů, kteří se nadchnou ze shlédnutého videa na YouTube od Roberta Kiyosakiho nebo přečtení knížky o realitách. Nebo těch, kdo uznávají Warrena Buffetta jako poloboha.

Zpráva, kterou jsem původně plánoval napsat na pár řádku, jako krátký příspěvek na sociální síť LinkedIn, se mi trošku vymkla kontrole (pardon).

Ještě jednou hlavní myšlenku zopakuju:

Nejdříve je nutné mít příjem, potom začít peníze odkládat, později začít investovat za účelem ochrany svých úspor a časem se tato investice může proměnit v doživotní rentu, kterou můžete pobírat bez nutnosti chodit do práce.

Znamená to, že bez vysokých příjmů nemá smysl investovat do nemovitostí? NE. V žádném případě. Jen to znamená, že cesta bude pomalá. Tady platí trojnásob: čím dříve začnete, tím dříve se vám to podaří. Ale jste odkázání na zaklínadlo zvané "složené úročení". Nebo pokud jde o nemovitosti, jste odkázáni na průměrný růst cen 6 % ročně a nějaké to cashflow. To, co zažíváme u nás s cenami nemovitostí v posledních několika letech není rozhodně žádný průměr. Je to něco neobvyklého. Stává se to jednou za 18 let (více o 18 letém nemovitostním cyklu zde). Když to shrneme, investice s nízkým příjmem vyžaduje čas. Hodně času.

Nechci vás odradit od investování. Je to fajn věc. Také to dělám a převážně z toho také žiju. ALE je třeba si uvědomit, k čemu investice slouží a co má tento nástroj ve svých silách. A na co už musíte použít jiných nástrojů pro vydělání peněz.

Osobně kombinuji obě dvě varianty, jak podnikání v realitách tak mám vlastní investice a pasivní příjem. Obě dvě cesty jsou vynikající a dobře se doplňují. V dobách krizí, lockdownů a nejistoty je fajn mít příjem, který je založený na nejdůležitějších potřebách lidí (bydlení), kde vám zákazník platí pravidelně bez vaší zvýšené aktivity (pronájem).

Ve všech ostatních časech je dobrý nápad podnikat. Výše jsem vyjmenoval pár nápadů na podnikání v realitních. Nemusí jít o reality, ale o cokoliv. Mnoho lidí, kteří mají vyšší příjmy ať už z jakékoliv činnosti v jakémkoliv oboru, odkládá své peníze do investice. Velmi často to jsou právě nemovitosti.

Autor: Adam Wojnar, 7. 3. 2022, Brno

Adam Wojnar