Do čeho investovat v době ekonomické krize – Karel Kořený

Jak by se měl člověk zachovat v době, kdy akcie nejsou v nejlepší formě? Měl by začít nakupovat známé tituly, ETF, zlato nebo se úplně raději vyhnout trhům?

Je několik scénářů:

  • Přikoupit to, co už dlouho nakupuji (když mám extra kapitál)
  • Kupovat, jako doposud beze změny
  • Když mám méně prostředků, snížit výši investice, ale pořád investovat
  • Přerušit investování
  • Vybrat (za cenu ztráty), jen když to opravdu potřebuji k přežití

Samozřejmě je nejlepší scénář číslo 1. Ale není to pro každého, každý je na tom finančně jinak. Někdo má peníze navíc a může si dovolit využít poklesů na trhu. Někdo na to prostě nemá.

V žádném případě neexperimentujte. Nedělejte to, co jste nikdy nedělali. Jestli jste nikdy nekupovali ETF fondy, nebo nějaké akcie nebo cokoliv jiného a nemáte promyšlenou strategii, nedělejte raději nic a trhu se vyhněte. Je možné, že nakoupíte blbě. Také je možné, že neznáte sami sebe a nemáte zdání, jak se zachováte u dalších propadů, které mohou následovat.

Netušíte, jak se zachováte, když najednou budete 20% v zisku. Budete chtít vše vybrat a jet na dovolenou? Budete pokračovat promyšleně dále v investování na dalších dvacet let? Něco mi říká, že se z vás nestane dlouhodobý investor přes noc jen díky jednomu náhodnému nákupu. Hlavně pozor na vidinu vysokých výdělků během krátké doby.

Trhy mohou jít klidně dolů a vy budete velmi zklamaní a vytáhnete své peníze se ztrátou, protože vám bude chybět k natankování plné nádrže, abyste mohli dojet do práce. Nebo prostě nezvládnete stres, protože jste investovali tolik, kolik jste si nemohli dovolit ať už z ekonomického hlediska nebo toho psychologického.

financnirodina.cz

Nebojte, sám jsem zažil obě dvě věci několikrát 🙂 než jsem přišel na to, že investice je pomalá činnost (nebo spíše nečinnost), která trvá dekádu, aby člověk mohli vidět zhodnocení. Investování prostě není sexy, je nudné, konzervativní a vyžaduje sebezapření.

Nebojte se! Nic není ztracené. Navštivte web a kontaktujte Karla Kořeného. Je expert v oboru a zvládl už několik krizí (2001, 2008/9, 2020) a investuje od začátku 90. let.