01:24 Martina Škarydková – nemovitostní fondy
Jsem zastáncem diverzifikace, ale jen takové, kde má člověk znalosti o tom, co dělá.
Investice do realit nemusí být jen nákup nemovitosti a vše, co to obnáší (dobře nakoupit, starat se o nájemníka, o nemovitost, dbát na to, aby byla pořád obsazena, o účetnictví, daně, případně prodej).
Navíc pro nákup nemovitosti je nutný vyšší kapitál. Investice může probíhat ve formě nákupu fondu, které reality nakupují a provozují. Investor potom může spořit každý měsíc pravidelně nižší částkou, třeba tisícikorunou. Investicí do fondu se dá realitní portfolio diverzifikovat. Už zítra nový díl podcastu s Martina Škarydková o realitních fondech. Dozvíš se, co od fondu očekávat, pro koho je to vhodná investice nebo kdo by měl uvažovat raději o něčem jiném.
14:37 Radan Janoš – advokát
Na co nenaletět při nákupu nemovitosti.
Advokát, který se specializuje na problematiku nemovitostí a sám také investuje. Kupní smlouvy, nájemní smlouvy, prověření majitele nemovitosti, to jsou věci, které lidi moc nemají rádi. Většinou se lidi dělí na dvě kategorie:
1. emocionální, ti se do nemovitosti zamilují a ostatní věci se jim řeší velmi těžko. Nejsou prostě na to stavěni.
2. analytici, ti zase vidí za vším jen potíže a proto se jim snaží za každou cenu předejít.
Vše zkoumají a prověřují. Při samotné transakci je více zapotřebí člověk typu dvě. Transakce se skládá z mnoha právních úkonů a řeší se samé abstraktní záležitosti, jako je převod, úschova peněz, potom je to vyhledávání nájemníků, spolupráce s realitní agenturou a podobně. Emoce hrají až druhotnou roli.
S Mgr. Radanem Janošem jsme natočili tento díl podcastu pro lidi, kteří jsou více emocionálně založeni a potřebují se více zamyslet nad možnými riziky při nákupu, správě a prodeji nemovitosti.
25:11 Jak použít peněz druhých k vyšším příjmům
Dobrý dluh vs. špatný dluh a proč zkušení používají půjček a hypoték, aby dosáhli vyšších příjmů v investování.