✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Jak začít vydělávat na investiční nemovitosti v Anglii bez zbytečného čekání

Britský realitní trh zažívá renesanci. Včetně toho anglického. Týká se to rezidenčního bydlení, růstu cen a rekordního růstu nájemného za poslední více jak deset let.

Pokud se chystáte investovat právě na ostrovech, tento článek vám oblastní několik zásadních skutečností zejména o anglickém trhu s realitami, které si nesmíte nechat ujít.

Dozvíte se:

Proč pro některé nákup nemovitosti v Anglii připomíná špatný sen? Jak to, že původ může trvat pět měsíců? (článek v angličtině zde)

Jak to urychlit?

Proč to investoři kupující za hotové mají jednodušší a doba na převod je pro ně kratší?

Na konec odhalíme 7 tipů na zrychlení převodu nemovitosti z vlastní praxe.

Vlastní bydlení

Mnoho lidí to nechává na poslední chvíli, neplánuje a když přijde čas na první příjmy z pronájmu nebo na stěhování do nového (především vlastní bydlení), zažívají velké zklamání.

Asi nikdo si nepředstavuje strávit svátky stěhováním. Snad každý rozumný člověk si chce užít Vánoce, rodinnou pohodu, klid, pečení cukroví a balení dárků. Jenomže když žijete v Anglii a máte v plánu stěhování do nové nemovitosti a nechcete zažívat o svátcích zbytečné stresy, pak musíte mít vybranou nemovitost už toto léto. Vysvětlím proč.

Ulice předměstí Manchesteru, Anglie

Přepis nemovitosti v Anglii trvá v průměru 150 dní

Doba se počítá ve chvíli, kdy si vyberete novou nemovitost a začínáte proces nákupu. Teď se nebavíme o době, jak dlouho musí být váš dům v inzerci, než najde kupce, ale počítáme od doby, když už se kupec najde. Velmi těžko tento proces urychlíte. Proces je brždění především nemovitostmi na vlastní bydlení. U investic to jde trochu rychleji.

Excel versus emoce

Investice může být rychlejší, protože kupujete na základě Excelu, nikoliv emocí. Navíc můžete kupovat přímo s nájemníkem, jak je tomu u našich nemovitostí. Nikdo si nemusí nejdříve najít vlastní bydlení a pak zajistit stěhování. Tím se proces urychluje.

Prvně musíme porozumět tomu, proč přepis trvá tak dlouhou dobu. V roce 2019 byla doba přepisu o padesát dní kratší. To je nárůst o 50 %. A to je hodně pro každého.

Zájem kupujících se vrací do normálu

Co se stalo s anglickým realitním trhem?

Je to způsobeno velkým nárůstem transakcí od začátku covidu. V prvních několika měsících pandemie se realitní trhy na světě všude téměř zastavili. Jenomže to netrvalo dlouho. Lidé začali trošku panikařit, mít obavy z inflace, začali požadovat více místa, zahrady, pokoj navíc jako home-office, další pokoj pro své dítě atd. Proto se zvýšil počet prodaných a koupených nemovitostí. V tomto roce Anglie zažívá už podruhé za sebou velký bům.

Za posledních dvanáct měsíců je o 44 % více realitních transakcí na trhu s rezidenčními nemovitostmi než v roce 2019.

Advokátů specializujících se na převod nemovitosti více není. Jen začali brát více práce. Jsou přetíženi, stejně jak jsou přetížené všechny úřady. To má za následek, že na přepis nemovitosti se čeká bez jednoho měsíce půl roku. 

Jestli kupujete bydlení nebo investici v Anglii za hotové, převod nemovitosti je samozřejmě rychlejší. I tak to ale trvá měsíce. 

Vlastní zkušenost s nákupem investiční nemovitosti

Se svými prvními klienty jsme začali proces nákupu jejich investiční nemovitosti v Anglii ke konci února tohoto roku. Převod byl hotový až na konci června. Trvalo to čtyři měsíce. Ano, bylo tam několik komplikací spojených s advokáty, kteří dohlíželi na přepis a díky této advokátní kanceláře jsme ztratili měsíc a půl. Po výměně právní kanceláře se dali konečně věci do pohybu, ale začali to pro změnu brzdit právníci prodávající strany (ach, ti právníci).

Bude vás zajímat: Proč realitní bublina praskne zřejmě až v 2026 nebo ještě později

V Británii musí být u převodu nemovitosti přítomni vždy dva právníci

Jeden právní zástupce na straně kupujících a druhý na straně prodávajících. Na to existuje zákon. Realitní kancelář využívat nemusíte. V Británii se prodá přibližně 83 %  nemovitostí přes realitní kanceláře. Jen pro srovnání, v Česku jde přibližně 50 % realitních transakcí přes realitky.

Začali jsme spolupracovat s Pavlem Přikrylem, který vede svou vlastní advokátní kancelář. Je to velmi zkušený advokát, který se vyzná také v české legislativě a tím je schopen mnohé urychlit. Jestli mají klienti zájem se cokoliv doptat, mohou se na něho obrátit a komunikovat v češtině. To velmi pomůže, i když člověk umí obstojně anglicky. Přece jen ne každý zná právní hantýrky a čeština proto pomůže. Jsem moc rád, že jsme začali spolupracovat.

6 důvodů, proč jsou britské investiční nemovitosti ziskové

7 věcí pro urychlení převodu nemovitosti

Co se dá dělat s tím, abyste při nákupu své investiční nemovitosti v Anglii (nebo na bydlení) nečekali téměř půl roku na převod?

  1. Vybírejte kancelář, kde vám budou rozumět. Teď nemyslím, že musí umět nezbytně česky, ale právník musí znát českou legislativu. Hodně to pomůže při dokazování zdroje peněz, pomůže to při prokazování vaší totožnosti a dalších věcech. 
  2. Právní kancelář nemůže dělat více jak sto transakcí měsíčně. Je to mnoho, nemohou to stihnout. Většinou jde o větší kanceláře s desítkami právníků. Proto se bavíme o vyšších desítkách případů měsíčně, nikoliv jednotkách. Ale vše má své limity. Když najdete právní kancelář, která dělá padesát případů měsíčně, je to znamená, že vše půjde rychleji. Ovšem neručíte za kvalitě práce protistrany. Pozor na to. 
  3. Pomozte prodávajícím. Jestli je to možné, zajděte za prodávajícími a vyplňte s nimi osobně dotazníky a papíry pro jejich právní kancelář. Velmi to urychlíte. V průměru lidé vyplňují papíry týden. A vy tím ušetříte čas.
  4. Kupujte za hotové. Rozumím, asi těžko můžete ovlivnit váš plat a úspory během krátké doby. Spoření trvá dlouhé roky a když prostě nemáte statisíce liber hotově na svou nemovitost, půjdete do banky. Tím se ale proces nákupu prodlužuje.
  5. Buďte připraveni a mějte vše zorganizované. Mějte připravené své doklady a všechny papíry mějte v pořádku. Když budete mít na účtu mnoho převodů s velkými částkami, které se špatně vysvětlují, protože jste měli milion někde ve skříni na půjde několik let a najednou se tento milion objeví na vašem účtě, máte co vysvětlovat. A banky (i právníci) se budou doptávat.
  6. Mějte peníze pohromadě. Mějte peníze na nákup nemovitosti připravené na jediném účtě. Nikoliv část na spořícím účtu, další na účtu manželky a další hotově. Jestli vám na to někdo přispívá, mějte připravenou darovací smlouvu. Tím si ušetříte další týdny. 
  7. Urgujte. Dělejte follow up. Ptejte se. Komunikujte. Nepište nebo nevolejte svým právníkům každý den, ani každé dva dny. Informujte se jednou týdně, maximálně dvakrát za týden. Nebuďte nepříjemní. Stanovte si termín, do kdy se má něco stát a zjistěte, co to já být. Je to odpověď na dotazy prodávajících? Jde o kontrolu “searches” na místním úřadě? Zjistěte to. Zeptejte se, co se bude dít, když se cíl nedodrží. Platí jedno pravidlo, když máte právníka na telefonu nebo vám musí odepisovat na e-maily, nemůže dělat svou práci.

Převod lze urychlit, ale buďte trpěliví

Proces nákupu své nemovitosti v Anglii, kterou můžete mít k investici nebo na bydlení urychlit lze, ale musíte počítat s tím, že to bude trvat měsíce, nikoliv týdny. Mějte proto strpení s vašim právníkem i bankou. Netlačte na pilu, ale nepřestávejte komunikovat, ať váš spis neskončí někde na samém dnu šuplíku zamčený ve stole právníka, který odjel na dovolenou. Nenechávejte nic náhodě, nebuďte nečinní. Ptejte se, mluvte, pište. Ale především dbejte na to, aby vám seděla čísla, jestli jde o investici.

Adam Wojnar
Adam Wojnar

Zdroj: Rightmove.co.uk