Dozvíte se dva problémy, proč se 66% investorů neživí investováním do nemovitostí a musí mít práci a pouze 5% ze všech může jejich portfolio opravdu uživit. Ty 2/3 by nechtělo pracovat, ale musí. Téměř všichni, koho nemovitosti neživí, trápí dva zásadní problémy. Bankéři se bojí tyto věci říct nahlas. Někteří je netuší. Někteří to dělají záměrně, protože vám chtějí prodat něco, co čeho mají provize.
Mluvil jsem s padesáti investory, kteří investují do nemovitostí. Někteří ještě neinvestují, ale těch byla menšina. Tyto dva problémy dokonce trápí i ty, kteří mají portfolio nemovitostí v hodnotě desítek milionů korun. O jaké problémy jde? Proč se o nich nikde nemluví?
Problém s cenou
Doba se změnila, vše je drahé, jak ceny nemovitostí, tak financování. Úrokové míry vzrostly znatelně. Cítí to každý, kdo dnes hledá bydlení nebo investici. To, co kdysi stálo třeba čtyři tisíce měsíčně, dnes hravě stojí dvojnásobek a brzy to bude trojnásobek. Nájmy přitom vzrostly minimální.
Řešení: změnit přístup. Investujte do toho, kde ostatní neinvestuji. Například do bytů 5 + 1 a pronajímat pokoj pokoji, nebo krátkodobě přes různé platformy (Airbnb, booking apod.). Nebo investujte někde v zahraničí. Běžte na Google, prozkoumejte realitní trh, udělejte desítky telefonátu a pak vyhodnoťte, zdali to má smysl. Na analýzu vám postačí Google překladač. Na nákup musíte ovládat jazyk. Jestli je pro vás některá z těchto variant reálná, začněte nad ní přemýšlet. Ceny bytů u nás dolů jen tak nepůjdou.
Dozvědět se více o investici ve Velké Británii se zhodnocením 7 až 10 % ročně >>
Problém s příjmem
Malý měsíční příjem je nejčastěji stopka pro mnoho z těch, se kterými jsem mluvil. Často jde o kombinaci obou dvou problémů. Nemovitost je drahá a na bytový dům téměř nikdo nemá. Nízký příjem stojí za tím, aby investor dostal další hypotéku, nebo aby mu dovolil našetřit vyšší kapitál na to, aby koupil za hotové. Bez hypotéky. Kupování za hotové znamená nevyužít páku, ale můžete něco koupit dnes a bude vám to vydělávat aspoň několik procent. Mezi tím poroste cena nemovitosti a tím máte kapitál vůči inflaci ochráněný. Navíc nějaké peníze měsíčně jsou doma. Jakmile půjdou hypotéky dolů, můžete kdykoliv refinancovat. Vybrat svůj kapitál třeba do výše 80 % LTV a znovu investovat (nebo spotřebovat). Kdo koupí za hotové má na výběr. Není tolik na bance závislý. Kde vzít ale peníze?
Teď se dostaneme k jádru problému. V práci člověku přidají tak maximálně 2% nebo 5% za rok. To je vše. Možná nějaký bonus. Jenomže vy potřebujete šetřit rychleji. Aspoň desítky tisíc měsíčně. Co s tím?
Vytvořit vlastní infrastrukturu: podnikání. Může jít klidně o podnikání v realitách. Nebo podnikání v oboru, který vůbec s realitami nesouvisí, třeba IT služby, tvorba software nebo založit kavárnu, vytvořit franšízy a ty potom prodávat. Nebo začít dělat něco, v čem jste výborní. Třeba v oboru pracujete léta a znáte sektor bezvadně. Víte, kde je šedé místo, které žádná korporace nepokrývá. A najednou máte podnikatelskou příležitost.
Když jsem začínal s firmou Hurá do světa, existovala malá konkurence. Málo kdo se zabýval zprostředkováním bydlení pro Čechy a Slováky v Anglii a nabízel jím práci a bydlení. Dokonce Student Agency, která nabízela tuto službu, posílala své klienty jinam. Posílala je k lidem, kteří byli přímo na místě v Anglii a ti se o jejich klienty starali. Student Agency v tomto oboru nenabízela službu na přímo, ale byla jen obchodníkem. To je ale jedno. Každý má svůj byznys model. Hlavně když funguje.
Za moment se dozvíte, co je na podnikání tolik půvabné a proč je dobrý nápad mít vlastní infrastrukturu. Založte takové podnikání, prodávejte takové produkty nebo nabízejte službu, které lidé chtějí. Nabídněte tisícům lidí velkou hodnotu. To vám přinese vyšší příjem, když se to povede.
Proč vám o tom bankéři nechtějí říct? Proč celý poradenský sektor o tom mlčí?
Když máte nízkou mzdu, nastává problém. Nedá se prospořit k milionům. Nedá se spořit natolik, aby zůstala měsíčně částka na velké investice. Někdy má člověk tak málo, že uspořit cokoliv je téměř nemožné. Proto je důležité nehledět pouze na útratu (obrana), ale na výdělek (útok). Viděli jste hokejový tým na MS, který by po vhození puku začal okamžitě couvat? Jen by bránil celý zápas a očekával zlatou medaili? Když se bráníte, nestřílíte góly. Obranou nelze vyhrát.
Nastává další věc k řešení. Tady je další důvod, proč vám žádný bankéř nebo poradce nesdělí pravdu. Lidé si nechtějí přiznat, že musí vydělat více. Musí se více snažit, více nabídnout hodnoty trhu, ekonomice, zaměstnavateli, svým klientům zákazníkům. A taková rada se blbě prodává. Nízký výdělek je problém pro mnoho lidí.
Ušetřením kávy v nějakém kávovém řetězci každý den ještě neudělal z nikoho milionáře. Spoření má zcela jistě své místo v životě. Pokud člověk zakládá firmu, start-up, chce se stát podnikatelem nebo úspěšným hercem, sportovcem, zpěvákem… Než přijdou výsledky, je nutné spořit a ideálně naspořené peníze znovu investovat do rychlejšího rozvoje. Tady má spoření smysl. Tady má smysl odříkání jedné kávy denně a neplatit za zbytečnosti. Má smysl odebírat letáky ze všech supermarketů v okolí a utratit na jídle o dvě tisícovky měsíčně méně. Není to ale dobrý způsob života. Ne, ani složeným úročením při investici 3000 měsíčně do ETF z nikoho neudělá milionáře, který může přestat aktivně pracovat ve 35. Prostě to nedovolí matematika.
Investování do fondů, ETF a dalších podobných „investic“ neslouží k tvorbě bohatství. Slouží pouze k uchování bohatství, které jste vydělali jinde. To vám bankéř nikdy neprozradí. Když máte investováno dvacet milionů (hotově, žádná hypotéka, žádná půjčka) a tyto peníze jsou spolehlivě ukryty, vydělávají vám 5 % ročně úrok, pak to dělá 83 000 korun. Z toho se dá žít (když se uskromníte, tak i tříčlenná rodina z toho může žít spokojený život).
[webinář] Jak projet půl světa a získat pasivní příjem díky podnikání v realitách >>
Spoření (myslím fondy, ETF, dluhopisy, akciové indexy, spořící účty, terminované vklady, důchodové spoření, stavebko…) tohle není cesta k větším investicím, které jsou schopny se o vás postarat. Tyto nástroje z vás nikdy neudělají milionáře. Možná tak za 40 let. Nikoliv během krátké doby.
Co je krátká doba? Krátká doba je 5 až 10 let. Do roka to zcela jistě nepůjde. Za 40 let je zase příliš dlouho. Jestli je vám dneska 25 roku, za 40 let vám bude 65, což ještě není úplně špatné, nejste mrtví. Ve starobním důchodu se můžete stát finančně nezávislí. Gratuluji. Máte před sebou kdo ví kolik let života, vyměnil jste mládí za život plný spoření a možná se toho dožijete.
Není úplně spolehlivou strategii strávit roky života vyhledáváním podpultovek. Nebo hledáním něčeho, co úplně neexistuje. Nebo nadávat na ostatní, že oni měli štěstí a vám se nedaří. A nebo čekat, až úrokové sazby půjdou zase pod 1 % a mylně se domnívat, že za rok přijde krize, která zlevní váš vysněný investiční byt o 50 %. Podstatné je nečekat.
70% ze 150 000 Kč svého měsíčního příjmu se dá uspořit pohodlně.
70% z 20 000 Kč uspořit nelze.
Nečekejte a udělejte ze sebe něco, co okolí ocení a zaplatí vám za to. Jediná věc, kterou si člověk opravdu nemůže koupit, ani pronajmout nebo rozložit, je čas. Všichni máme 24 hodin, se na mě za týden a 365 dnů za rok. Nikdo ani o minutu víc, nehledě na majetek. Na tom se shodneme.
Udělejte ze sebe nepostradatelného člověka. Nabídněte hodnotu. Vrátí se vám to. Není to lehké. Není spolehlivá cesta, jak toho dosáhnout. Neexistuje. Musíte zkoušet. Vytrvat. Výsledek je nejistý. Ale odměna překrásná. Odměnou je čas. Odměnou je svoboda. Odměnou je něco, co se nedá vrátit nazpět, jakmile to spotřebujete. Vydělat více je klíč za skvělým životem ve střední nebo ideálně mladém věku!