Zaměříme se na pronájmy a rozebereme důvody, proč Británie zažívá nájemní krizi.
Londýn vede tabulku ve výši nájmu a podmínkách, za kterých nájemník získá dům k pronájmu. Průměrný londýnský nájem 2 500 GBP (67 500 Kč, voda, daň, elektřina ani plyn nejsou v ceně, platí se zvlášť). Lahůdkou je šesti měsíční platba nájmu předem, která se stává normou v hlavním městě Británie. Šílené, jak nájmy zdrhaly. Průměr Británie 1 100 GBP měsíčně (29 700 Kč). Ještě nedávno to bylo o pár stovek méně. Hlavním důvodem je nedostatek nemovitostí k pronájmu.
V roce 2016 přišla daňová opatření v Británii, která začala odrazovat lidi od investování do realit. Další roky se pravidla ještě zpřísňovala. Mezi lety 2000 až 2016 rostl trh s nájemním bydlení o 3,6 % ročně. Po roce 2016 už jen 0,4 % ročně.
500 000 obyvatel přibylo v Británii za poslední rok. Zájem o nájemní bydlení vzrostl o 73 % proti roku 2019.
Liverpool – skvělá lokalita za příznivé ceny >>
2 miliony více lidí než v roce 2016 hledá bydlení bydlení (včetně nájemního). Dva miliony obyvatel přibylo za poslední roky v Británii. Nemovitostí je však přibližně stejné množství jako v 2016. Není divu, že nájmy tolik zdrhaly. Zejména ve velkých městech (Londýn, Manchester, Birmingham apod.).
Průměrný nájem vezme 35 % průměrné mzdy (jednotlivec). Historicky je nájem mezi 30 % až 35 % mzdy, takže jde o nejvyšší možné zdražení, dokud nevzrostou opět mzdy. Nejvíce rostly mzdy v soukromém sektoru 11 %, pak ve veřejném 4 % a státní podpora na bydlení zůstala stejná.
Nejvíce vzrostly nové nájmy a to o 11 % za poslední rok. Když ale nájemník v pronájmu pokračuje (nestěhuje se), nájmy vzrostly jen 4,4 %.
Potíže nastanou, jestli vláda zastropí nájmy jako ve Skotsku. Tím sice zabrání dalšímu růstu nájemného, ale naopak znechutí investory a developery. Začne se méně stavět a drobní investoři vycouvají z trhu úplně (jako ve Skotsku). Výsledkem bude méně nemovitostí k pronájmu, nikoliv více, čehož je nejvíce zapotřebí.
Jak zvýšit příjem z pronájmu (pozor, funguje i v Česku a na Slovensku) >>
Dnes Británii zužují potíže s drastickým nedostatkem nájemního bydlení. Dobrou zprávou je, že se začíná mluvit otevřeně o velkém neúspěchu tehdejší vlády a o možných změnách (uvolnění) daňového zatížení realitních investorů.
Než se provedou nějaké velké změny v daních, měli by politici nakouknout nejdříve do jiných zemí, jestli to přináší, co plánují.
Neprobereme možnosti investice pro vás? Uvidíte, jak i vám při nákupu nemovitosti v Británii mohu ušetřit peníze, urychlit proces, vybrat správnou nemovitost a vyjednat dobré podmínky nákupu? Zkuste se podívat zde. Případně se hned podívejte na termín on-line schůzky.