Propad cen nemovitostí v Anglii v měsíci květnu, díky pandemii, byl strmý jako v krizi v roce 2009. Lidé nekupují nemovitosti. Měsíc květen byl proto krizový pro celý britský trh s nemovitostmi, protože nakupující plánovali odložení nákupu o šest měsíců.
Průměrná cena nemovitosti v květnu klesla o 1,7% na £218,902 (přibližně 6 514 000,- Kč). To je největší propad cen od roku 2009, kdy zuřila ekonomická krize spuštěna ve Spojených Státech díky špatné manipulaci se složitými finančními nástroji, jako jsou deriváty.
Na začátku roku 2020 britský trh s nemovitostmi měl našlápnuto na velký růst, díky vyřešení potíží s Brexitem. Premiér Boris Johnson měl před sebou slibnou budoucnost. Britové nazývají tuto část roku, kdy trh mohl rapidně růst, “Boris bounce” (něco jako Borisův odraz). Jenomže přišel COVID-19 a dne 23.3. se vše změnilo. Vláda nařídila lidem zůstat doma. Nebo spíše doporučila, jak to v Británii už bývá. Jenže zakázala prodávat nemovitosti. Proběhnout mohly jen ty obchody, které byly dobře opodstatněné (cokoliv toto nařízení může znamenat). Sám nevím, co si pod tím představit.
Podle Nationwide, jednoho z největších hypotečních domů v Británii, lidé začali odkládat nákupy o šest měsíců a 12% lidí odložilo stěhování díky nutnosti zůstat doma pod zámkem.
Mnoho Britů se dívá na své bydlení jinak, než před začátkem krize. Velký zájem bude budou o domy se zahrádkou. Jenže velká skupina lidí, přibližně 22%, chce svůj stávající dům místo stěhování zvelebit.
Když jsem uprostřed pandemie vyrazil do Hornbachu v Brně, nestačil jsem se divit, jaké tam byly fronty a některé druhy zboží byly vykoupeny.
Ale zpět do Británie. Mezi tím klesly příjmy britských domácností a jistota spotřebitelů se stále dotýká rekordního minima. To se není co divit. Lidi sedí doma, přicházejí o příjmy a nechtějí utrácet. Nic nového.
Krize přináší příležitosti, které drtivá většina lidí nevyužije.
Nationwide předpovídá nulový růst cen nemovitostí pro rok 2020. Statistický úřad přerušil index cen nemovitostí v tomto období, protože se nedostává patřičné množství informací. Zkrátka nejsou požadované transakce, díky kterým by se dalo říct, jakým směrem se ceny hýbou. Když nejsou transakce, ekonomika se zastavuje a nemůžeme očekávat nic moc pozitivního.
Jak dlouho bude situace trvat, nikdo neví.
Podle Zooply (něco jako Sreality v Česku), je zájem o nemovitosti vyšší, než před pandemií koronaviru. Dokonce to označuje jako nevídaný nárůst poptávky. To jsou dobré zprávy pro místní trh. Prodeje však váznou. Stále chybí potřebné množství transakcí, aby se trh rozhýbal, jak vidíme na obrázku. Budu sledovat tento trh, protože v Británii investuji a zajímá mě, jak si místní nemovitosti vedou.
Zdroj: The Guardian, The Guardian 2, Zoopla