✉️ reality@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Vydělávejte tam, kde mají ostatní předsudky. Studentské bydlení

Na trhu s realitami je příležitost pro investora, nebo realitní agenturu, která dokáže nabídnout úzké skupině nájemníků přesně to, co potřebují.

Studentům se málokdo věnuje.

Dedikované studentské bydlení je věc, která je na našem realitním trhu třeba a nikdo se tomu prakticky nevěnuje.

Staňte se experty v oblasti studentského ubytování

Poznejte trh. Zapracujte na kontaktech ve školách (nejen vysokých, ale také jazykových, středních, jiných prestižních a také se spojte s místními velkými podniky nebo nemocnicemi).

Například v Anglii jsou společnosti a realitní agentury, které se soustřeďují výhradně na studenty a vyhledávají takové nemovitosti, které jim vyhovují.

V Praze v posledním roce začal vnikat podobný projekt. Ale jde pouze o Prahu a vše je v počátcích. I když řádí pandemie koronaviru, věřím, že se to uklidní a studenti se nebudou vyučovat pouze distančně.

Jak se pojistit proti neplatičům a jiným potížím

Nemovitosti bývají vybavené nehořlavým nábytkem, který vydrží nějaké zacházení. Navíc k tomu jsou nemovitosti v oblastech, kde trochu nadměrného hluku nikomu nevadí. Jsou to studentské oblasti. 

Jestliže se ale nemovitosti nacházejí v běžné zástavbě (kde bydlí domácnosti), potom probíhají větší kontroly a také jsou možné různé sankce za nedodržování pravidel.

Druhou věcí je potom uvedení rodičů do nájemních smluv.

Když student vidí jméno rodiče, má to často pozitivní efekt na pravidelnost splátek nájemného a dále pak dodržování pravidel. Studen se potom chová ohleduplněji. Nefunguje to vždy, ale je to jeden z mechanizmů, které dokáží předejít sporům.

Studenti bývají někdy hluční. Mohou pořádat pravidelné dýchánky končící nad ránem, mohou ničit nábytek. Ovšem to by ti ostatní (nestudenti) museli být vždy vzorní nájemníci. To se ale neděje. Rizika existují všude. Mnoho lidí má vůči studentům předsudky a proto tady vzniká prostor na trhu.

Hledáte investiční nemovitost nebo chcete zkonzultovat váš investiční záměr? Kontaktujte mne, rád vám se vším pomohu >>

Více peněz

Za ubytování, které nikdo další nenabízí, si můžete říct o vyšší nájemné. Budete mít připravené bydlení podle požadavků studentů. Můžete jít ještě dál (a to doporučuji!) a dohodnout se s vysokými školami a nabízet své bydlení oficielní cestou v jejich nabídce bydlení pro studenty.

Nemusíte mít byt nebo dům pouze v těsné blízkosti škol.

Můžete se soustředit na oblasti s třiceti minutovým dojezdem MHD a tam nabízet své bydlení tam, jestli jsou nemovitosti v těsné blízkosti škol ve vašem městě drahé. 

Pamatujete, že hlavní je oddělit se od ostatních a své bydlení podle toho také nabízet.

Před nákupem ale (silně doporučuji!!) udělat průzkum trhu, promluvit se zástupci škol, kteří se bydlením pro studenty zabývají a tak zjistit poptávku. 

  • Kolik se běžně platí za bydlení na koleji. 
  • Kolik mají studentů, kteří pravidelně hledají bydlení apod.

Vlastní zkušenost

Ubytovával jsem přes 100 lidí najednou ve věkovém průměru 23 let. Drtivá většina těchto nájemníků byla spořádána. Platila nájem načas a netropila v pokoji nepořádek. Hleděli si svého, na domě si vytvořili pevná přátelství.

Adam Wojnar
investor, konzultant a autor realitního podcastu

Poměr mezi vzorným nájemníkem a tím, kterého byste si do svého domu nepustili, jsem míval 97 ku 3.

Vždycky jsem měl spadeno na na tři nájemníky, kteří dělali průsery. Řekl bych, že jde hodně slušný poměr.

Studentské bydlení je podle mě velká příležitost na našem trhu a investor se tím může velmi úzce specializovat. Tím se odlišit od drtivé většiny realitních agentur a investorů a od ostatních investorů, kteří hledají 2+1 ve větším městě se zhodnocením v dnešní době maximálně 5 % ROI.

V Česku není studentským městem jen Praha nebo Brno, kde jsou nemovitosti drahé, ale také Ostrava, Karviná, Opava, Liberec, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Olomouc, Zlín, Jihlava, České Budějovice, Plzeň…

Kde hledat: přehled univerzit v ČR

Nedostatek ubytování: začíná sezóna studentských pronájmů

Co z toho plyne

Jestli hledáte na trhu s realitami svou příležitost, kde není velká konkurence a chcete se tomu věnovat jako svému byznysu, pak tady je tohle příležitost pro vás: realitní byznys založení na ubytování studentů ve studentských lokalitách.

Spojte se se školami, zaměstnavateli, velkými i středně velkými podniky, které mají pracovní agentury, nemocnicemi… Je vždy dobré myslet na zadní vrátka, kdyby trh se studentským ubytováním ochladl.

Musíte být připraveni na plán B a proto mějte nemovitost tam, kde jí místo studentům nabídnete firmám pro jejich zaměstnance, kteří musím jinak jezdit z velké dálky nebo z jiného státu. Nemovitost je věc, kterou nelze přemístit, proto je plán B vždy nutností.

Adam Wojnar