Setkávám se často se začínajícími investory, kteří mají před sebou pěknou porci informací, ve kterých se musí orientovat. Jsou úplně na začátku a mnoho spojitostí jim proto uniká. Stejně jako kdysi mě. Tohle je reakce na rozhovory a dotazy mých klientů a vůbec lidí z realit, které ani osobně neznám. Vybral jsem to nejzajímavější. Vybral jsem to, o čem jsem také netušil.
Levné peníze tlačí ceny vzhůru. Všude. I tam, kde lidi vydělávají výrazně méně a nezaměstnanost je nadprůměrná. V roce 2021 jste si mohli koupit o 400 tisíc nemovitosti více než dnes.
Cena nemovitosti 5.000.000 Kč
Při stejné výši splátky (22.500 Kč měsíčně) v roce 2021 dosáhnete na nemovitost o hodnotě 7.100.000 Kč za předpokladu:
Výsledkem je 2.100.000 Kč rozdíl v ceně při stejné splátce a stejné akontaci je 42 % více z původních 5M.
V dobách nejistoty (inflace, Covid…) lidi kupují úplně všechno, co před nimi neuteče a v době strachu si nechají utéct ty nejlepší příležitosti.
Počet inzerátů na Srealitách ke konci roku 2021 těsně nad 60 tisíc vs. 93 tisíc 11/2022. Dražby byly běžné u mnoha prodejů. Ceny šly vzhůru a lid měli obavy, že jim uteče vlak.
V nejistotě jako je dnes, kdy vše zdražuje, lidi vidí, že budou mít zítra méně peněz než dnes a proto se nechtějí zadlužovat. Bojí se i v prvním případě, ale je to jiný strach. Není to strach s narůstajícími cenami a nebo strach z neschopnosti splácet navíc podtržený levnými penězi.
Kup nemovitost a čekej. Nečekej, abys koupil nemovitost. Čím dříve začneš, tím dříve zbohatneš.
Koupili jste v roce 2000 za milion a půl? V roce 2010 za 3? A co v roce 2016, když byl za 5 milionů korun? Kolik asi bude stát v roce 2030? Kdo začne dříve, lépe udělá.
Proč úbytek obyvatel není problém pro realitní investory >>>
Cash-flow (příjem z pronájmu) je důležité. Bez příjmu z investice do toho člověk pouze strká peníze s vidinou, že za XY let si to vybere. Spekuluje. Mnoho lidí pak zanevře nad realitami úplně, protože to začnou vnímat jako černou díru v peněžence.
Cash-flow není všechno. Růst hodnoty vždy předčí i nadstandardní cash-flow. Pokud zrovna neprovozujete penzion. Provoz penzionu je ale kombinace podnikání a investice v jednom (o tom někdy příště).
Kupující často netuší, že si může říct o slevu třeba 30% a začít vyjednávat o ceně. Netuší, že náležitosti v kupní smlouvě jsou k jednání.
5 věcí o inflaci, které jste nevěděli >>>
Dlouhodobá investice do nemovitosti není vhodný nástroj na rychlé zbohatnutí. Nemám nic proti této myšlence. Dlouhodobá investice a pronájem je ale investiční nástroj. S vysokým výdělkem přichází riziko.
Po krizi se trh vždy zotaví a pak začne znovu růst. A když to vypadá, že investice do nemovitosti nemůže už nikdy znovu fungovat, trh se znovu sebere a nastane růstové fáze. Pak se to vše opakuje a to přibližně 16 až 21 let.
když to ve vašem městě nejde, jděte dále. Když to nejde ani u nás v Česku/Slovensku, jděte do zahraničí. Jsme malá země. Každý stát má jinou ekonomickou dynamiku a vývoj nemovitostí. Je nutné být opatrný, ale dají se tam najít věci, nad kterými doma lidé kroutí hlavou a nevěří, že by se dnes dalo něco tak výhodného najít.
Závěrem dvě “neotřelé” poučky:
Kupujte, když jsou lidi vystrašeni. Prodávejte, když jsou optimističtí.
Lokalita, lokalita, lokalita.
Jak to máte vy? Co nového jste se naučili za poslední roky, co vám zamíchalo kartami?