✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Úbytek obyvatel neznamená pokles cen nemovitostí

Má smysl investovat do nemovitostí, když za několik desítek let budou byty prázdné a ceny poletí dolů? Nebude tolik obyvatel, Evropa se vylidňuje a nebude mít kdo v nemovitostech bydlet.

Někteří lidé se obávají toho, že jednou bude příliš moc budov. Moc bytů. Moc nemovitostí a nebude tam mít kdo bydlet. Jednoho dne začnou prudce ubývat obyvatelé nebo z nějakého důvodu se bude více stavět a lidí nebude přibývat. Potom budou byty prázdné a ceny nemovitostí poletí na nulu. Až moc pravidelně se setkávám s tímto názorem. S tím spojená otázka: Má investice do nemovitostí stále smysl?

Odpověď je vždy jednoznačná: ANO, investice do nemovitostí má smysl. I kdyby ubývalo lidí v Česku (což neubývá), tak počet budov, které dnes jsou k bydlení je nedostatek. Lidé chtějí více prostoru, stěhují se od rodičů, bydlí po jednom v domácnosti. Lidé ze své podstaty prochází různými změnami ve svém životě, kde je výsledkem potřeba více místa k bydlení než méně. Někdo má dokonce více bytů, protože je drží pro své děti, nechce je pronajímat a raději je bude mít prázdné. I s tím jsem se setkal. Některé jsou byty prostě prázdné, jako například na Ostravsku. Tisíce bytů zůstalo prázdných po tehdejším majiteli RPG (šachty).

Co říká investor, který si koupil nemovitost v Anglii? >>>

Nemusí jít pouze o špatný management firem, které byty spravují. Dochází také k bourání starých bytových domů.

Vezmeme si Karvinou, kde se zbouralo několik celých činžáků.Zbyly tam po méně přizpůsobivých obyvatelích, , kteří je zničili. Město přikázalo domy zbourat. Dobrý krok, protože oprava by byla drahá a hlavně zbytečná. V Karviné bývalo před 30 lety 80 tis obyvatel. Dnes stěží 50 tisíc. Jenomže i přes to se staví. Nestaví se paneláky, staví se rodinné domy. Menší a levnější v těsné blízkosti města. Na územní města Karviná není skoro kde stavět. Lidi mění své návyky. Bohatnou. Když mají na výběr mezi větším bytem 3+1 až 4+1 za dva miliony nebo rodinným domem (za dvojnásobek), kdo si to může dovolit, jde do RD. 

Dnes vyšel článek v Hospodářských Novinách, který mám před sebou. Evropská unie přijme opatření společně s našim státem, že v roce: 

Ministři energetiky členských zemí EU v úterý schválili evropskou směrnici, která povede k radikální proměně budov na starém kontinentě. Téměř všechny existující domy mají být do roku 2050 přeměněny na bezemisní. Všude, kde to jde, je potřeba zateplovat a střechy osazovat fotovoltaickými panely. A samozřejmě se zbavit kotlů na uhlí.

Už od roku 2030 začne bezemisní povinnost platit u novostaveb.

Co to znamená?

Nebude dostatek nemovitostí k bydlení, protože ty nejméně hospodárné se nevyplatí opravovat podle nových nařízení. Postupně budou mizet jak rodinné domy tak i činžáky, které jsou levnější v méně perspektivních lokalitách. Nové se nebude stavět dostatečně rychle. 

Proč vás peníze neudělají úspěšnými a nepomohou vám dostat se na vyšší sociální úroveň >>

Nemusí nutně přibývat lidí v Česku, aby nemovitosti nebyly prázdné. Stačí jen jít s dobou a nezůstat úplně pozadu a nemovitostí bude nedostatek, pokud se opravdu nezačne stavět ve velkém. Změna je jednou z věcí, která se nemění. Změny jsou tady pořád a dnes nikdo neví, k jaké změně dojde za dalších deset let a co to způsobí. To je nemožné vědět. Proto v řádném případě nelze dopouštět se klasické chyby, že děláme predikce v něčem tak složitém, jako je společnost na základě informací, které jsou dnes dostupné. Jde o historická data, která už dnes jsou zastaralá a lidé se na nich snaží stavět vzdálenou budoucnost (50 let). 

Stát, ekonomika, chování lidí, to je celé živý organizmus procházející náhlými změnami. Jeden den váš dům splňuje kritéria Green Dealu a druhý den už splňuje kulové. Vývoj nezastavíš, i kdybys šel s dalším půl milionem lidí protestovat na Václavák. Můžeš dělat vše správně a jednoho dne jsi mimo zákon pouze díky tomu, že nedržíš krok s dobou. To je případ této úvahy.

Adam Wojnar
Adam Wojnar