✉️ jsem@adamwojnar.cz     📞 +420 737 671 099

Lze na nemovitostech skutečně vydělat?

Nedávno mi přišel e-mail od člověka jménem Honza, se kterým jsem naposledy mluvil před několika lety. V části své zprávy psal:

[Po odchodu ze zaměstnání] „jsem udělal největší chybu v tom, že jsem se snažil rychle vydělat peníze na nemovitostech. Po dvou letech, kdy jsem nevydělával žádné peníze, to začalo být trochu deprimující a upřímně řečeno – cashflow začínalo být přinejmenším velmi špatné!“

Popravdě, určitě bych si přál, aby to měl jednodušší… ale nemůžu popřít, že mě uklidnilo, když jsem viděl, jak skutečný je život investora založený na radách, které jsem v průběhu let opakovaně poskytoval na svém YouTube kanále, v newsletteru nebo na konzultacích a seminářích.

Je TĚŽKÉ vydělat peníze na nemovitostech.

Nemovitosti jsou ukrutně nevhodné k vydělávání peněz. Ano, nezbláznil jsem se, myslím to vážně.

Největší chybou je, že potřebujete obrovské množství peněz, abyste vůbec mohli začít: kapitálová investice je ve srovnání s téměř jakýmkoli jiným podnikáním obrovská.

Pak, jak zjistil můj přítel, když se vše opravdu povede, vyberete správně nemovitost, máte bezproblémového nájemníka, vám to nevynáší tak jako práce nebo dokonce běžné podnikání.

Když máte založené investování na základě předělávek starého a nepoužitelného na nové, drahé a hezké, pak po dobu jednoho roku nebo i déle můžete každý měsíc vyhazovat ze dveří alarmující částky, abyste zaplatili rekonstrukci nebo jiný finančně náročný projekt. Stejně jako můj přítel.

Peníze se vám pak vrátí, až když úspěšně prodáte nebo refinancujete – což se může zdržet o měsíce kvůli nepříjemným technickým záležitostem, zatímco váš bankovní zůstatek se vyčerpá.

Peníze, které získáte, vám pak musí vystačit až do neznámého budoucího data, kdy dokončíte další projekt.

To jde těžko bez velkého stresu!

Peníze v nemovitostech se dají SNADNO rozmnožit.

…ale

na druhou stranu si lze jen těžko představit lepší způsob ochrany a zhodnocování peněz, než je nemovitost.

Mají tendenci držet krok s inflací a mírně ji překonávat – a tento výnos můžete zvýšit pomocí snadné a bezpečné finanční páky.

Lidé je budou vždy potřebovat, takže mají vnitřní hodnotu, kterou finanční aktiva nemají.

Abych nezapomněl – a každý měsíc vám přináší peníze do kapsy, i když jste všechny části procesu zadali externím dodavatelům a tak trochu jste zapomněli, že je vlastníte.

Nastartujte sněhovou kouli.

Moje rada pro každého, kdo chce nakonec nahradit svůj vydělaný příjem, zní: Začněte se sněhovou koulí.

Našetřete si, kupte nemovitost na delší dobu a spořte si příjmy z pronájmu. Kriticky důležité je, abyste to dělali za současného pokračování v úsporách v takové výši, jakou jste ušetřili na začátku.

Další nemovitost pak budete moci koupit rychleji díky tomu, že se příjmy z pronájmu přidají k vašim vlastním úsporám. V tu chvíli budete mít dvě sady příjmů z pronájmu, které doplní vaše úspory – a dostanete se tak k dalšímu nákupu ještě rychleji.

A tak to jde dál.

Další informace pro investory na novém webu https://adamwojnar.cz

Jakmile dosáhnete svého cíle, můžete začít čerpat příjmy z pronájmu a žít z nich. Možná vám nenahradí celý váš výdělek, ale alespoň vám umožní větší flexibilitu – umožní vám přejít na částečný úvazek, snížit si plat, abyste se mohli věnovat něčemu výnosnějšímu, nebo vám poskytne dostatečnou rezervu, abyste se mohli pustit do nového podnikání.

Mým oblíbeným příkladem je má vlastní zkušenost, kdy jsem se zaměřoval na vysoce cash-flow domy v Anglii, díky kterým bych mohl už jakoukoliv aktivní činnost pověsit na hřebík.

Od začátku jsem se zaměřil na rent-to-rent, podnajímal jsem nemovitosti, které mi nepatřili za vyšší peníze, než za kolik by se pronajali jedné rodině. To mi pomohlo získat cash-flow okamžitě a pod chvíli také odejít z práce v restauraci a bance.

Pronajímal jsem jednotlivé pokoje za daleko více peněz než za kolik by se pronajímaly, kdyby v nich bydlela jedna rodina. Utržil jsem nájem od svých nájemníků, vyplatil jsem majitelům domů jejich nájem, uhradil veškeré účty a rozdíl si ponechal. Bylo to slušně ziskové. Za tři roky jsem mohl uvažovat o opravdové investici.

4 cesty, jak vydělat na nemovitostech bez peněz >>

Co udělal náš Honza?

Honza si nakonec našel jiný způsob, jak si zajistit příjem, aniž by se musel vrátit do práce – a místo toho začal k nemovitostem přistupovat jako k dlouhodobé investici.

Doporučuji vám, abyste udělali totéž. Není to tak sexy jako dát výpověď v práci a věnovat se nemovitostem na plný úvazek, ale je to mnohem méně stresující a mnohem pravděpodobnější, že se nakonec dostanete tam, kam chcete.

Nebo se pusťte do podnikání v realitách. Nejde o pasivní investici, ale o aktivní činnost, díky které můžete opravdu ze své práce odejít a která vás může uživit. Více o tom, jak navýšit nájem, se dočtete zde.

(Tento článek je inspirován zkušeností klienta Property HUB, která zajišťuje investiční nemovitosti, vlastní realitní kancelář a vede REIT fond. v Anglii)

Adam Wojnar